geezer has logged 905 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Speed

Speed

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Shallow Hal

Shallow Hal

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Demonlover

Demonlover

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
King: A Filmed Record... Montgomery to Memphis

King: A Filmed Record... Montgomery to Memphis

1970
×
Edit this entry  
21
Reflections in a Golden Eye

Reflections in a Golden Eye

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lucy in the Sky

Lucy in the Sky

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
La La Land

La La Land

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Putney Swope

Putney Swope

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Josie and the Pussycats

Josie and the Pussycats

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The World, the Flesh and the Devil

The World, the Flesh and the Devil

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Serpent's Egg

The Serpent's Egg

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★
Edit this entry  
14
Sing

Sing

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Call Northside 777

Call Northside 777

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The First Man

The First Man

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Training Day

Training Day

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Under Capricorn

Under Capricorn

1949
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Lost Horizon

Lost Horizon

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Summer with Monika

Summer with Monika

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Summer with Monika

Summer with Monika

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Hardcore

Hardcore

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Lion in Winter

The Lion in Winter

1968
×
★★½
Edit this entry  
10
Mr. Deeds Goes to Town

Mr. Deeds Goes to Town

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Grey Zone

The Grey Zone

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Detroit Rock City

Detroit Rock City

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Indiscreet

Indiscreet

1958
×
★★½
Read the review Edit this entry