toomuchmotion has logged 241 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
if....

if....

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Curse of Chucky

Curse of Chucky

2013
×
★★★½
Edit this entry  
19
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Stop

Stop

2015
×
Edit this entry  
19
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Scalps II: The Return of DJ

Scalps II: The Return of DJ

×
½
Edit this entry  
18
Scalps

Scalps

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Jurassic Dead

The Jurassic Dead

2017
×
★★★½
Edit this entry  
17
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

1989
×
★★★½
Edit this entry  
15
Seed of Chucky

Seed of Chucky

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Rapture

Rapture

1979
×
★★★★
Edit this entry  
13
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Bride of Chucky

Bride of Chucky

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mulva: Zombie Ass Kicker!

Mulva: Zombie Ass Kicker!

2001
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Guinea Pig 2: Flower of Flesh and Blood

Guinea Pig 2: Flower of Flesh and Blood

1985
×
★★★★
Edit this entry  
11
Child's Play 3

Child's Play 3

1991
×
★★★
Edit this entry  
11
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★½
Edit this entry  
08
Child's Play 2

Child's Play 2

1990
×
★★★½
Edit this entry  
07
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★★
Edit this entry  
07
Tantrum

Tantrum

2015
×
★★★½
Edit this entry  
07
Now!

Now!

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
Read the review Edit this entry  
04
Zombie Flesh Eaters

Zombie Flesh Eaters

1979
×
★★★★
Edit this entry  
04
Manuer

Manuer

2014
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Corpse Grinders

The Corpse Grinders

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Don't Answer the Phone!

Don't Answer the Phone!

1980
×
★★★★
Edit this entry  
02
Psycho Ape!

Psycho Ape!

2020
×
★★★★
Edit this entry  
02
Amityville Vibrator

Amityville Vibrator

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Bleak

The Bleak

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Sherman Oaks Haunting

The Sherman Oaks Haunting

2020
×
★★
Edit this entry  
30
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Don't Let the Riverbeast Get You!

Don't Let the Riverbeast Get You!

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Virus Shark

Virus Shark

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Devil's Honey

The Devil's Honey

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
High Desert

High Desert

1993
×
★★★
Edit this entry  
21
8½

1963
×
Read the review Edit this entry  
21
Mai-chan's Daily Life The Movie

Mai-chan's Daily Life The Movie

2016
×
★★★½
Edit this entry  
20
Water Power

Water Power

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hell's Highway

Hell's Highway

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Guinea Pig: Devil's Experiment

Guinea Pig: Devil's Experiment

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Guinea Pig 4: Devil Woman Doctor

Guinea Pig 4: Devil Woman Doctor

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry