2021

Angie Angie’s year to date

Highest rated films

  • Raya and the Last Dragon

    ★★★★★

  • In The Heights

    ★★★★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★½

  • Zack Snyder's Justice League

    ★★★★½

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★½

  • Friends: The Reunion

    ★★★½

  • Godzilla vs. Kong

    ★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★★

  • Spirited Away

    ★★★★★

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★★

  • The Truman Show

    ★★★★★

  • The Shawshank Redemption

    ★★★★★

  • No Country for Old Men

    ★★★★★

  • Alien

    ★★★★★

  • Toy Story

    ★★★★★

  • A Clockwork Orange

    ★★★★★

  • The Incredibles

    ★★★★★

  • Titanic

    ★★★★★

  • Good Will Hunting

    ★★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★★

  • Mulholland Drive

    ★★★★★

  • Jaws

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 316 Films watched
  • 52.7 Average per month
  • 12.6 Average per week

Milestones

First Film

Lost Highway

Jan 1

Most Watched

Broadcast News

3 times

Sleeping Beauty

twice

Re-Animator

twice

Spirited Away

twice

Kiki's Delivery Service

twice

Last Film

Fools Rush In

Jun 21

Genres, countries & languages

Drama
148 films
Comedy
83 films
Thriller
81 films
Animation
78 films
Adventure
76 films
Family
70 films
Horror
56 films
Fantasy
55 films
Action
52 films
Romance
50 films
USA
250 films
Japan
37 films
UK
37 films
France
29 films
Canada
19 films
Germany
15 films
Italy
7 films
China
5 films
Australia
5 films
Poland
4 films
English
275 films
French
34 films
Japanese
34 films
Spanish
25 films
German
23 films
Italian
16 films
Russian
8 films
Swedish
5 films
Chinese
4 films
Korean
4 films

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 100 Added 73

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Angie’s most liked review

Zack Snyder's Justice League

★★★★½

98

“We have to try.”

Roughly this time last year, I watched the theatrical cut of Justice League. I hated it, and as a matter of a fact it’s one of the very few films that I’ve ever given a 0. Though I’m very proud of that review, in which…

More reviews

Angie’s most liked list

DreamWorks

Every movie in the DreamWorks canon, according to the arbitrary rules that I just made up just now.

More lists

Highs and lows

Highest Average

Come and See
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Music
Average weighted rating:

1.0

Most Popular

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

Post Truth Times

Films Angie watched in 2021

  • Fools Rush In
  • I Love You Phillip Morris
  • A Quiet Place Part II
  • Insidious: Chapter 3
  • Insidious: Chapter 2
  • Host
  • The Conjuring 2
  • Gone Girl
  • Bo Burnham: Inside
  • Cruella
  • Sleeping Beauty
  • Friends: The Reunion
  • The Truman Show
  • Toy Story 4
  • Toy Story 3
  • Toy Story 2
  • Toy Story
  • Cult of Chucky
  • The Banana Splits Movie
  • Spies in Disguise
  • The Amazing Spider-Man 2
  • Countdown
  • Unfriended: Dark Web
  • Unfriended
  • Nobody
  • In The Heights
  • Gandhi
  • Before I Wake
  • Ouija: Origin of Evil
  • Ouija
  • The Mitchells vs. The Machines
  • Re-Animator
  • Son of the Mask
  • The Mask
  • Clueless
  • Men in Black: International
  • Men in Black 3
  • Men in Black II
  • Men in Black
  • Doctor Sleep
  • The Jungle Book
  • The Nightmare
  • Sid & Nancy
  • Apocalypse Now
  • Hiroshima Mon Amour
  • The Godfather: Part III
  • Shrek Retold
  • Shrek Forever After
  • Shrek the Third
  • Shrek 2
  • Shrek
  • Funny Games
  • Stranger Than Fiction
  • Caché
  • Zoolander 2
  • Zoolander
  • Orphan
  • The Shining
  • A League of Their Own
  • Annie Hall
  • When Harry Met Sally...
  • Poseidon
  • The Poseidon Adventure
  • The Tree of Life
  • Stand by Me
  • The Nutcracker and the Four Realms
  • Gosford Park
  • Mishima: A Life in Four Chapters
  • The Butterfly Effect
  • Trapped in Paradise
  • Dial M for Murder
  • Harvey
  • The Shop Around the Corner
  • A Knight's Tale
  • Million Dollar Baby
  • Stardust
  • The King and I
  • Metropolis
  • The Next Three Days
  • Pacific Rim
  • Stalker
  • In a Lonely Place
  • The Last Picture Show
  • The Game
  • Panic Room
  • The Curious Case of Benjamin Button
  • The Girl in the Spider's Web
  • The Girl with the Dragon Tattoo
  • My Fair Lady
  • Mulholland Drive
  • The Iron Giant
  • Spirited Away
  • Bonnie and Clyde
  • Ordinary People
  • Spotlight
  • New Nightmare
  • Almost Famous
  • The Last House on the Left
  • Godzilla vs. Kong
  • Tom and Jerry: The Movie
  • The Nice Guys
  • A Brighter Summer Day
  • It's Kind of a Funny Story
  • Climax
  • The Hunchback of Notre Dame
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • Mission: Impossible III
  • Mission: Impossible II
  • Mission: Impossible
  • Alien³
  • Jaws
  • The Ritual
  • Planet of the Apes
  • Godzilla: King of the Monsters
  • Godzilla
  • Kong: Skull Island
  • Insidious
  • King Kong
  • Body Double
  • Merry Christmas, Mr. Lawrence
  • Certified Copy
  • Shame
  • Synecdoche, New York
  • Chaos Walking
  • Inherent Vice
  • The Master
  • Hot Fuzz
  • My Sister's Keeper
  • Three Colors: Red
  • Three Colors: White
  • Three Colors: Blue
  • Zack Snyder's Justice League
  • The Thing
  • Dawn of the Dead
  • Sucker Punch
  • 300
  • Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole
  • Watchmen
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • Judas and the Black Messiah
  • The Father
  • Minari
  • One Night in Miami...
  • Ma Rainey's Black Bottom
  • The Trial of the Chicago 7
  • Promising Young Woman
  • Cherry
  • Mary Poppins
  • Paprika
  • In the Heat of the Night
  • Melancholia
  • Wind River
  • The Outsiders
  • Phineas and Ferb: The Movie: Across the 2nd Dimension
  • Raya and the Last Dragon
  • Eighth Grade
  • The Croods: A New Age
  • Abominable
  • Kung Fu Panda 3
  • Turbo
  • Kung Fu Panda 2
  • Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit
  • Sound of Metal
  • Shark Tale
  • Sinbad: Legend of the Seven Seas
  • Spirit: Stallion of the Cimarron
  • Joseph: King of Dreams
  • Antz
  • Broadcast News
  • The Apartment
  • The Incredibles
  • A Clockwork Orange
  • The Shawshank Redemption
  • Billie Eilish: The World's a Little Blurry
  • Borat Subsequent Moviefilm
  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
  • Hard Eight
  • Heat
  • Tom & Jerry
  • The Green Mile
  • The Usual Suspects
  • Love Story
  • Rango
  • The Third Man
  • Red Desert
  • All the President's Men
  • Smithereens
  • Good Night, and Good Luck.
  • Broadcast News
  • Broadcast News
  • Aladdin
  • Re-Animator
  • No Country for Old Men
  • Kiki's Delivery Service
  • Contact
  • The Vanishing
  • How to Train Your Dragon: The Hidden World
  • How to Train Your Dragon 2
  • How to Train Your Dragon
  • The Red Turtle
  • The Tale of the Princess Kaguya
  • The Wind Rises

See all 316

World map

Highly rated films Angie is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Mass
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • Luca
  • Joji
  • CODA
  • Petite Maman
  • On the Count of Three

Highly rated with Angie’s friends Patron

  • Killer Klowns from Outer Space
  • Parasite
  • Pulp Fiction
  • 12 Angry Men
  • Whiplash
  • Inglourious Basterds
  • The Empire Strikes Back
  • GoodFellas
  • Come and See
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • The Good, the Bad and the Ugly
  • The Shawshank Redemption
  • Schindler's List
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Heat
  • The Silence of the Lambs
  • Jurassic Park
  • Magnolia
  • One Flew Over the Cuckoo's Nest
  • Twin Peaks: The Return
  • Portrait of a Lady on Fire
  • 2001: A Space Odyssey
  • Before Sunrise
  • The Godfather
  • Harakiri
  • Terminator 2: Judgment Day
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • The Dark Knight
  • Se7en
  • The Shining
  • Star Wars
  • Do the Right Thing
  • Rear Window
  • The Sound of Music
  • Bo Burnham: Make Happy
  • The Thing
  • Fight Club
  • Before Sunset
  • Alien
  • Prisoners
  • Back to the Future
  • Twin Peaks
  • Singin' in the Rain
  • Mad Max: Fury Road
  • Kill Bill: Vol. 1
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • The Godfather: Part II
  • Punch-Drunk Love
  • Taxi Driver
  • Once Upon a Time in the West
  • Stop Making Sense
  • Sunset Boulevard
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Apocalypse Now
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • The Grand Budapest Hotel
  • The Apartment
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • Three Colors: Red

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more