2019

Angie Angie’s year in review

Highest rated films

  • Avengers: Endgame

    ★★★★½

  • Rocketman

    ★★★★½

  • Blinded by the Light

    ★★★★½

  • Little Women

    ★★★★

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★★

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★★

  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

    ★★★★

  • Black Mirror: Smithereens

    ★★★★

  • Black Swan

    ★★★★★

  • Toy Story

    ★★★★★

  • Halloween

    ★★★★★

  • Rosemary's Baby

    ★★★★★

  • The Blair Witch Project

    ★★★★★

  • Cinderella III: A Twist in Time

    ★★★★★

  • The Shining

    ★★★★½

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★½

  • Good Will Hunting

    ★★★★½

  • The Lion King

    ★★★★½

  • Jaws

    ★★★★½

  • Toy Story 3

    ★★★★½

  • It Follows

    ★★★★½

  • X-Men: Days of Future Past

    ★★★★½

  • Black Mirror: Bandersnatch

    ★★★★½

  • The Evil Dead

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 170 Films watched
  • 14.2 Average per month
  • 3.3 Average per week

Milestones

First Film

Inside Out

May 16

Most Watched

It

twice

Jaws

twice

It Follows

twice

Last Film

Cinderella

Dec 31

Genres, countries & languages

Family
59 films
Drama
53 films
Adventure
51 films
Comedy
49 films
Animation
47 films
Horror
46 films
Sci Fi
36 films
Thriller
31 films
Fantasy
30 films
Action
23 films
USA
159 films
UK
23 films
Canada
8 films
Australia
5 films
China
3 films
France
3 films
Germany
2 films
Sweden
2 films
Japan
1 film
English
169 films
Spanish
12 films
French
10 films
Italian
8 films
German
7 films
Japanese
5 films
Russian
4 films
Chinese
3 films
Portuguese
3 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 1 Added 1

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Angie’s most liked review

Cinderella III: A Twist in Time

★★★★★

You know what?

Fuck you. Name a joke that doesn't land.

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Perfect Blue
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Tall Girl
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

Joker
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

Make Mine Music
Average weighted rating:

2.8

Films Angie watched in 2019

  • Cinderella
  • Society
  • The Great Mouse Detective
  • Little Women
  • Klaus
  • The Addams Family
  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch
  • A Christmas Story
  • Christmas with the Kranks
  • The Art of Racing in the Rain
  • Looney Tunes: Back in Action
  • Joker
  • Marriage Story
  • A Beautiful Day in the Neighborhood
  • Maleficent: Mistress of Evil
  • Maleficent
  • Citizen Kane
  • Harriet
  • Halloween
  • Halloween
  • It
  • mother!
  • The Birds
  • Psycho
  • Army of Darkness
  • Creepshow
  • Evil Dead II
  • The Mist
  • The Evil Dead
  • The Village
  • Paranormal Activity
  • Night of the Living Dead
  • Jaws
  • Rosemary's Baby
  • Saw
  • Re-Animator
  • The Shining
  • Scream 4
  • Scream 3
  • Halloween II
  • Black Swan
  • Zombieland
  • Hush
  • Coraline
  • Scream 2
  • The Blair Witch Project
  • The Exorcist
  • It Follows
  • When a Stranger Calls
  • The Sandlot
  • Tall Girl
  • A Streetcar Named Desire
  • The Incredible Hulk
  • Iron Man
  • Good Boys
  • 47 Meters Down: Uncaged
  • Blinded by the Light
  • Cinderella III: A Twist in Time
  • The Peanut Butter Falcon
  • Perfect Blue
  • Scary Stories to Tell in the Dark
  • Return to Never Land
  • Peter Pan
  • This Is Spinal Tap
  • The Shape of Water
  • 101 Dalmatians II: Patch's London Adventure
  • Bambi II
  • The Farewell
  • Lady and the Tramp II: Scamp's Adventure
  • Lady and the Tramp
  • Sid & Nancy
  • The Lion King
  • The Hunger Games: Catching Fire
  • The Adventures of Ichabod and Mr. Toad
  • The Hunger Games
  • Paddington 2
  • Paddington
  • Under the Silver Lake
  • It Follows
  • A Nightmare on Elm Street
  • Black Mirror: Crocodile
  • Black Mirror: Arkangel
  • Black Mirror: USS Callister
  • Black Mirror: Bandersnatch
  • Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too
  • Black Mirror: Smithereens
  • Black Mirror: Striking Vipers
  • Saving Mr. Banks
  • The Lion King 1½
  • The Lion King II: Simba's Pride
  • The Thing
  • Avengers: Endgame
  • Fun and Fancy Free
  • Make Mine Music
  • The Three Caballeros
  • Saludos Amigos
  • Bambi
  • Ma
  • Fantasia
  • Pinocchio
  • Snow White and the Seven Dwarfs
  • The Aristocats
  • One Hundred and One Dalmatians
  • DodgeBall: A True Underdog Story
  • Midsommar
  • Close Encounters of the Third Kind
  • Jaws
  • Where the Wild Things Are
  • Brigsby Bear
  • Yesterday
  • The Lobster
  • Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief
  • Spider-Man: Far from Home
  • Thunder Road
  • Captain Underpants: The First Epic Movie
  • An American Tail: Fievel Goes West
  • An American Tail
  • Good Will Hunting
  • Her
  • Toy Story 4
  • Mary Poppins
  • Lilo & Stitch 2: Stitch Has a Glitch
  • Not Another Teen Movie
  • It
  • Dark Phoenix
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • Logan
  • The Dead Don't Die
  • X-Men: Apocalypse
  • X-Men: Days of Future Past
  • X-Men: First Class
  • The Wolverine
  • X-Men: The Last Stand
  • X2
  • X-Men
  • Sleepaway Camp
  • X-Men Origins: Wolverine
  • Suspiria
  • The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford
  • Toy Story 3
  • Toy Story 2
  • Toy Story
  • Carrie
  • Brightburn
  • Unicorn Store
  • Jurassic World: Fallen Kingdom
  • Jurassic World
  • Jurassic Park III
  • The Lost World: Jurassic Park
  • Mulan II
  • Mulan
  • Ed Wood
  • Rocketman
  • Guy and Madeline on a Park Bench
  • Booksmart
  • Edward Scissorhands
  • Aladdin
  • Pocahontas
  • The Cat in the Hat
  • The Lion King
  • Aladdin and the King of Thieves
  • The Return of Jafar
  • Aladdin
  • You're Next
  • Kronk's New Groove
  • The Emperor's New Groove
  • Tolkien
  • Hercules
  • Zodiac
  • Inside Out

World map

Highly rated films Angie is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • When I Get Home
  • Cleaners
  • Kumbalangi Nights
  • Invisible Life
  • John Denver Trending
  • Bacurau
  • Super Deluxe

Highly rated with Angie’s friends Patron

  • Whiplash
  • Seven Samurai
  • GoodFellas
  • Alien
  • Lawrence of Arabia
  • The Empire Strikes Back
  • Singin' in the Rain
  • Interstellar
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • Schindler's List
  • Stalker
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Inglourious Basterds
  • 12 Angry Men
  • There Will Be Blood
  • The Thing
  • Children of Men
  • Parasite
  • The Godfather
  • Apocalypse Now
  • The Shawshank Redemption
  • Casablanca
  • Do the Right Thing
  • Terminator 2: Judgment Day
  • It's a Wonderful Life
  • Barry Lyndon
  • Persona
  • Before Sunrise
  • Jurassic Park
  • Raiders of the Lost Ark
  • The Iron Giant
  • Jaws
  • The Dark Knight
  • Bicycle Thieves
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • Spirited Away
  • The Social Network
  • Mad Max: Fury Road
  • The Shining
  • The Handmaiden
  • The Good, the Bad and the Ugly
  • Psycho
  • Pulp Fiction
  • 2001: A Space Odyssey
  • Aliens
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • Ikiru
  • Back to the Future
  • Halloween
  • A Separation
  • Mulholland Drive
  • The Silence of the Lambs
  • Sunset Boulevard
  • Die Hard
  • All About Eve
  • Before Sunset
  • The Apartment
  • Star Wars
  • Rear Window
  • The Godfather: Part II

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more