• Black Widow

    ★★★

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★½

  • The Conjuring: The Devil Made Me Do It

    ★★

  • Malcolm & Marie

    ★½

  • WandaVision

    ★★★★½

  • Wonder Woman 1984

    ½

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★½

  • The Queen's Gambit

    ★★★★★

  • Soul

    ★★★★

  • Run

    ★★★

  • Nomadland

    ★★★★

  • The Devil All the Time

    ★★★½

  • Hamilton

    ★★★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ½

  • The Gentlemen

    ★★★

  • 1917

    ★★★½

  • In the Tall Grass

    ★½

  • Saint Maud

    ★★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • Joker

    ★★★½

  • Ford v Ferrari

    ★★★½

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • The Lion King

    ★★

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★

  • Annabelle Comes Home

    ★★

  • Midsommar

    ★★★½

  • Dark Phoenix

  • Parasite

    ★★★★★

  • Aladdin

  • The Curse of La Llorona

    ★½

  • Black Mirror: Bandersnatch

    ★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★½

  • Bohemian Rhapsody

    ★★★

  • The Nun

    ½

  • Mamma Mia! Here We Go Again

    ★★

  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

    ★★★½

  • Avengers: Infinity War

    ★★★★

  • Ready Player One

    ★★★

  • A Quiet Place

    ★★★

  • Black Panther

    ★★★

  • Hereditary

    ★★★★

  • Insidious: The Last Key

  • Star Wars: The Last Jedi

  • Coco

    ★★★★

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★

  • Darkest Hour

    ★★★

  • Dunkirk

    ★★★★

  • Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

  • Baywatch

  • Baby Driver

    ★★★½

  • Beauty and the Beast

  • Icarus

    ★★★★

  • A Cure for Wellness

    ★★★

  • The Founder

    ★★★½

  • La La Land

    ★★★

  • Now You See Me 2

  • The Conjuring 2

    ★★½

  • Sausage Party

  • Joy

    ★★★

  • The Big Short

    ★★★★

  • Burnt

    ★★★

  • The Visit

    ★★½

  • Steve Jobs

    ★★★

  • The Stanford Prison Experiment

    ★★★

  • The Witch

    ★★★★

  • Ex Machina

    ★★★★

  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies

    ★½

  • Interstellar

    ★★★★½

  • The Theory of Everything

    ★★★½

  • The Imitation Game

    ★★★½

  • Lucy

    ★★