Jonathan has logged 67 entries for films during March 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Häxan

Häxan

1922
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Les Dames du Bois de Boulogne

Les Dames du Bois de Boulogne

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
An Autumn Afternoon

An Autumn Afternoon

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The End of Summer

The End of Summer

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Late Autumn

Late Autumn

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Floating Weeds

Floating Weeds

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Equinox Flower

Equinox Flower

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Tokyo Twilight

Tokyo Twilight

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Early Spring

Early Spring

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Flavor of Green Tea Over Rice

The Flavor of Green Tea Over Rice

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Early Summer

Early Summer

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Munekata Sisters

The Munekata Sisters

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Hen in the Wind

A Hen in the Wind

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Record of a Tenement Gentleman

Record of a Tenement Gentleman

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
There Was a Father

There Was a Father

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Brothers and Sisters of the Toda Family

Brothers and Sisters of the Toda Family

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
What Did the Lady Forget?

What Did the Lady Forget?

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Contact

Contact

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Only Son

The Only Son

1936
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Story of Floating Weeds

A Story of Floating Weeds

1934
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Mother Should Be Loved

A Mother Should Be Loved

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Passing Fancy

Passing Fancy

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Angus, Thongs and Perfect Snogging

Angus, Thongs and Perfect Snogging

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dragnet Girl

Dragnet Girl

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Woman of Tokyo

Woman of Tokyo

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Where Now Are the Dreams of Youth?

Where Now Are the Dreams of Youth?

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
I Was Born, But...

I Was Born, But...

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Tokyo Chorus

Tokyo Chorus

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Lady and the Beard

The Lady and the Beard

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
That Night's Wife

That Night's Wife

1930
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
I Flunked, But...

I Flunked, But...

1930
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Walk Cheerfully

Walk Cheerfully

1930
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
An Inn in Tokyo

An Inn in Tokyo

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
New York, New York

New York, New York

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Ascent

The Ascent

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dear Basketball

Dear Basketball

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Larisa

Larisa

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hunger

Hunger

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Pretend That You Love Me

Pretend That You Love Me

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sitting

Sitting

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry