Jonathan has logged 370 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
From the City of Lodz

From the City of Lodz

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Photograph

The Photograph

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Concert Wishes

Concert Wishes

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Office

The Office

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Tramway

Tramway

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Croods: A New Age

The Croods: A New Age

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Age of the Earth

The Age of the Earth

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Cutting Heads

Cutting Heads

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Lion Has Seven Heads

The Lion Has Seven Heads

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Antonio das Mortes

Antonio das Mortes

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Entranced Earth

Entranced Earth

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Black God, White Devil

Black God, White Devil

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Turning Wind

The Turning Wind

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Listen to Britain

Listen to Britain

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Shaun the Sheep Movie

Shaun the Sheep Movie

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Belladonna of Sadness

Belladonna of Sadness

1973
×
Read the review Edit this entry  
03
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Amazonian Angel

The Amazonian Angel

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Samsara

Samsara

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Grandmaster

The Grandmaster

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
My Blueberry Nights

My Blueberry Nights

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Hand

The Hand

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hua yang de nian hua

Hua yang de nian hua

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
2046

2046

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ashes of Time

Ashes of Time

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
As Tears Go By

As Tears Go By

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Thirst

Thirst

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
I'm a Cyborg, But That's OK

I'm a Cyborg, But That's OK

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Joint Security Area

Joint Security Area

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Moon Is... the Sun's Dream

The Moon Is... the Sun's Dream

1992
×
Read the review Edit this entry  
24
Ordet

Ordet

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry