Sort by

michael “the crying of lot 69” has logged 209 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Velocity Trap

Velocity Trap

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Proof

Proof

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Election

Election

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Passage of Venus

Passage of Venus

1874
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Double Team

Double Team

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
18
Breathing Fire

Breathing Fire

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mothlight

Mothlight

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Ween: Live in Chicago

Ween: Live in Chicago

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Superstar: The Karen Carpenter Story

Superstar: The Karen Carpenter Story

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Black Dog

Black Dog

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Blood Tea and Red String

Blood Tea and Red String

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The 4th Man

The 4th Man

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
8 Mile

8 Mile

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Roadgames

Roadgames

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Burning

The Burning

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Cemetery Man

Cemetery Man

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
House of Usher

House of Usher

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Godzilla vs. Destoroyah

Godzilla vs. Destoroyah

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Kisapmata

Kisapmata

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sankofa

Sankofa

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Taste of Fear

Taste of Fear

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Inferno

Inferno

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Crow

The Crow

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Curse of Frankenstein

The Curse of Frankenstein

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ghostwatch

Ghostwatch

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Enchanting Shadow

The Enchanting Shadow

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Blood Beat

Blood Beat

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Old

Old

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Island of Lost Souls

Island of Lost Souls

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Tingler

The Tingler

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Mill of the Stone Women

Mill of the Stone Women

1960
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Bones

Bones

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Blood and Roses

Blood and Roses

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Con Air

Con Air

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Taxidermia

Taxidermia

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Breaking Wind

Breaking Wind

2012
×
½
Read the review Edit this entry