Tom has logged 1,226 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Saint Frances

Saint Frances

2019
×
★★★½
Edit this entry  
31
Thunder Road

Thunder Road

2016
×
Read prior review Edit this entry  
31
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Les Misérables

Les Misérables

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Spree

Spree

2020
×
★★★
Edit this entry  
31
Proxima

Proxima

2019
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
30 Days of Night

30 Days of Night

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★
Edit this entry  
30
Mo' Better Blues

Mo' Better Blues

1990
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Limey

The Limey

1999
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Bill & Ted's Bogus Journey

Bill & Ted's Bogus Journey

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
You Only Live Once

You Only Live Once

1937
×
★★★½
Edit this entry  
29
Homegrown Christmas

Homegrown Christmas

2018
×
★★★
Edit this entry  
28
Cops and Robbers

Cops and Robbers

2020
×
Edit this entry  
28
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★½
Edit this entry  
28
Starship Troopers 2: Hero of the Federation

Starship Troopers 2: Hero of the Federation

2004
×
★★
Edit this entry  
28
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★★
Edit this entry  
28
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Edit this entry  
27
Erin Brockovich

Erin Brockovich

2000
×
★★★½
Edit this entry  
27
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Shut In

Shut In

2016
×
★★½
Edit this entry  
26
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Grease

Grease

1978
×
★★★★
Edit this entry  
26
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Edit this entry  
26
Gangster Squad

Gangster Squad

2013
×
★★
Edit this entry  
25
Black Mirror: White Christmas

Black Mirror: White Christmas

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★½
Edit this entry  
24
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
½
Edit this entry  
24
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Blue Juice

Blue Juice

1995
×
★★½
Edit this entry  
24
The Day After Tomorrow

The Day After Tomorrow

2004
×
★★½
Edit this entry  
23
The Christmas Chronicles: Part Two

The Christmas Chronicles: Part Two

2020
×
½
Edit this entry  
23
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Making The Irishman

Making The Irishman

2020
×
Edit this entry  
23
Taking Lives

Taking Lives

2004
×
★★
Edit this entry  
23
Exile

Exile

2020
×
Edit this entry  
23
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★½
Edit this entry  
23
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★★
Edit this entry  
23
Diego Maradona

Diego Maradona

2019
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★
Edit this entry  
22
Easy Riders, Raging Bulls: How the Sex, Drugs and Rock 'n' Roll Generation Saved Hollywood

Easy Riders, Raging Bulls: How the Sex, Drugs and Rock 'n' Roll Generation Saved Hollywood

2003
×
★★★½
Edit this entry  
22
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★½
Edit this entry