Timminy has logged 37 entries for films during July 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sans Soleil

Sans Soleil

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fireworks

Fireworks

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Great Silence

The Great Silence

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Page of Madness

A Page of Madness

1926
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Wax, or The Discovery of Television Among the Bees

Wax, or The Discovery of Television Among the Bees

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Symbiopsychotaxiplasm: Take One

Symbiopsychotaxiplasm: Take One

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
ODDSAC

ODDSAC

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mothlight

Mothlight

1963
×
Read the review Edit this entry  
20
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
I Am Cuba

I Am Cuba

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
Read the review Edit this entry  
18
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Baraka

Baraka

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Cranes Are Flying

The Cranes Are Flying

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Pastoral: To Die in the Country

Pastoral: To Die in the Country

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bergman Island

Bergman Island

2006
×
Read the review Edit this entry  
13
Tag

Tag

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Spirit of the Beehive

The Spirit of the Beehive

1973
×
Edit this entry  
12
The City of Lost Children

The City of Lost Children

1995
×
Edit this entry  
11
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
Edit this entry  
10
Closely Watched Trains

Closely Watched Trains

1966
×
Edit this entry  
09
Pearls of the Deep

Pearls of the Deep

1966
×
Edit this entry  
07
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Firemen's Ball

The Firemen's Ball

1967
×
Edit this entry  
06
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★½
Edit this entry  
02
Pastoral: To Die in the Country

Pastoral: To Die in the Country

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry