Sort by

Bruno has logged 43 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Number Seventeen

Number Seventeen

1932
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Five Guns to Tombstone

Five Guns to Tombstone

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Matango

Matango

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Man's Castle

Man's Castle

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Scent of a Woman

Scent of a Woman

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sins of Rome

Sins of Rome

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Music Room

The Music Room

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Killer

Killer

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Checkmate

Checkmate

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Forever Amber

Forever Amber

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Platform

Platform

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Change of Life

Change of Life

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hollywood or Bust

Hollywood or Bust

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Love Streams

Love Streams

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Thomas Crown Affair

The Thomas Crown Affair

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Green Years

The Green Years

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Annette

Annette

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Gun Crazy

Gun Crazy

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Relativity

Relativity

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Circle of Danger

Circle of Danger

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Masque of the Red Death

The Masque of the Red Death

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Letter to Three Wives

A Letter to Three Wives

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Peace

Peace

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Poison

Poison

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Unconquered

Unconquered

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Tales of Terror

Tales of Terror

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Monsters

The Monsters

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
War

War

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Le système Moullet

Le système Moullet

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
35 Anos Depois, O Movimento das Coisas

35 Anos Depois, O Movimento das Coisas

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Predator

Predator

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
New York Subway

New York Subway

1905
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Fragmentos

Fragmentos

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Fly

The Fly

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Quentin Tarantino: Hollywood's Boy Wonder

Quentin Tarantino: Hollywood's Boy Wonder

1994
×
Read the review Edit this entry  
22
Lettre d'un cinéaste

Lettre d'un cinéaste

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Red Sonja

Red Sonja

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Image Book

The Image Book

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry