Étienne has logged 247 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Great Muppet Caper

The Great Muppet Caper

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Fatal Glass of Beer

The Fatal Glass of Beer

1933
×
Edit this entry  
14
The Zsigmondy System

The Zsigmondy System

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Marianne of My Youth

Marianne of My Youth

1955
×
★★★½
Edit this entry  
10
F for Fake

F for Fake

1973
×
Read the review Edit this entry  
07
Filming Othello

Filming Othello

1978
×
Edit this entry  
06
Othello

Othello

1951
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Outer Space

Outer Space

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Constantine

Constantine

2005
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Golden Compass

The Golden Compass

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
Read the review Edit this entry  
19
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Swords of Blood

Swords of Blood

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★★★★
Edit this entry  
13
Hudson Hawk

Hudson Hawk

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Long Kiss Goodnight

The Long Kiss Goodnight

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Shadows in Paradise

Shadows in Paradise

1986
×
★★★★
Edit this entry  
04
Les Filles au Moyen-Âge

Les Filles au Moyen-Âge

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Curse of Frankenstein

The Curse of Frankenstein

1957
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Masque of the Red Death

The Masque of the Red Death

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
29
One Piece Film: GOLD

One Piece Film: GOLD

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★½
Edit this entry  
25
Mortal Engines

Mortal Engines

2018
×
★★½
Edit this entry  
21
Hercules

Hercules

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sol Alegria

Sol Alegria

2018
×
Edit this entry  
18
Two Mules for Sister Sara

Two Mules for Sister Sara

1970
×
Edit this entry  
14
Master and Commander: The Far Side of the World

Master and Commander: The Far Side of the World

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Down with Love

Down with Love

2003
×
★★★★
Edit this entry  
11
Fascination

Fascination

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Q

Q

1982
×
★★★
Edit this entry  
06
Night Tide

Night Tide

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Looney Tunes: Back in Action

Looney Tunes: Back in Action

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bill & Ted's Bogus Journey

Bill & Ted's Bogus Journey

1991
×
Edit this entry  
29
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Gumshoe

Gumshoe

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ronin

Ronin

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Witches of Eastwick

The Witches of Eastwick

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Destiny's Son

Destiny's Son

1962
×
★★★★
Edit this entry  
21
Of Whales, the Moon, and Men

Of Whales, the Moon, and Men

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Detective Story

Detective Story

1983
×
★★★½
Edit this entry  
15
Love and Death

Love and Death

1975
×
Read the review Edit this entry  
13
Scaramouche

Scaramouche

1952
×
Edit this entry  
10
Rancho Notorious

Rancho Notorious

1952
×
Edit this entry