• A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★★★

  • How to Build a Girl

    ★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★

  • Hustlers

    ★★★½

  • The Platform

    ★★★½

  • The Other Lamb

    ★★★

  • Just Mercy

    ★★★★½

  • Blackbird

    ★★★★

  • Easy Land

    ★★★★

  • The Personal History of David Copperfield

    ★★★

  • The Laundromat

    ★★½

  • Judy

    ★★★★

  • The Aeronauts

    ★★★★

  • Waves

    ★★★

  • Marriage Story

    ★★★½

  • Spider

    ★★★★

  • Hair Love

  • Scary Stories to Tell in the Dark

    ★★★

  • Ready or Not

    ★★★★

  • The Lion King

    ★★★½

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★★

  • Dark Phoenix

    ★★½

  • Always Be My Maybe

    ★★

  • When They See Us

    ★★★★

  • Game of Thrones: The Last Watch

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

  • The Sun Is Also a Star

    ★★★

  • Les Misérables

    ★★★½

  • Bye Luna

    ★★★★½

  • The Hustle

    ★★★

  • Wine Country

    ★★★½

  • At the Heart of Gold: Inside the USA Gymnastics Scandal

    ★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★★½

  • Shazam!

  • Us

    ★★★½

  • Alice

    ★★★★

  • Booksmart

    ★★★★

  • Captain Marvel

    ★★★★½

  • Pipo and Blind Love

    ★★★½

  • Miss Bala

    ★★★

  • Fighting with My Family

    ★★★

  • Sweetheart

    ★★★★

  • Clemency

    ★★★

  • Knock Down the House

    ★★★★★

  • The Lego Movie 2: The Second Part

    ★★★

  • The Vast of Night

    ★★★★

  • The Report

    ★★★★

  • The Lodge

    ★★★

  • Honey Boy

    ★★★½

  • The Farewell

    ★★★★

  • Bumblebee

    ★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

  • The Princess Switch

    ★★

  • On the Basis of Sex

    ★★★★

  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

    ★★★

  • Ralph Breaks the Internet

    ★★★½

  • If Beale Street Could Talk

    ★★★★

  • Halloween

    ★★★★

  • This Changes Everything

    ★★★½

  • The Hate U Give

    ★★★★★

  • The Favourite

    ★★★½

  • A Simple Favor

    ★★★½

  • First Man

    ★★★

  • To All the Boys I've Loved Before

    ★★★

  • Crazy Rich Asians

    ★★★½

  • Christopher Robin

    ★★★★

  • The Spy Who Dumped Me

    ★★★

  • Mamma Mia! Here We Go Again

    ★★★

  • Ant-Man and the Wasp

    ★★★

  • Hannah Gadsby: Nanette

  • Jurassic World: Fallen Kingdom

    ★★★