thomb1 has logged 72 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Wind

The Wind

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Up

Up

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Infinite Football

Infinite Football

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fear and Desire

Fear and Desire

1953
×
★★
Edit this entry  
27
The Platform

The Platform

2019
×
★★½
Edit this entry  
26
Un jour Pina a demandé...

Un jour Pina a demandé...

1983
×
★★½
Edit this entry  
26
The Man with the Suitcase

The Man with the Suitcase

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Bob Emergency

The Bob Emergency

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Toute une nuit

Toute une nuit

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Fighting in the Age of Loneliness

Fighting in the Age of Loneliness

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Gang's All Here

The Gang's All Here

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Rental

The Rental

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Last Airbender

The Last Airbender

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★
Edit this entry  
21
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★
Edit this entry  
20
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★
Edit this entry  
19
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Kicking & Screaming

Kicking & Screaming

2005
×
★★½
Edit this entry  
17
Coco

Coco

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Vivarium

Vivarium

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Child's Play

Child's Play

2019
×
★★½
Edit this entry  
16
Tell Me

Tell Me

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Beanpole

Beanpole

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Meetings of Anna

The Meetings of Anna

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hercules

Hercules

1997
×
★★★
Edit this entry  
14
Little Women

Little Women

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★
Edit this entry  
13
Pitfall

Pitfall

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Vice

Vice

2018
×
★½
Edit this entry  
13
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
News from Home

News from Home

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
American History X

American History X

1998
×
Read the review Edit this entry  
12
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Relic

Relic

2020
×
★★
Edit this entry  
10
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★★★
Edit this entry  
10
Taboo

Taboo

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Candyman

Candyman

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
I, Robot

I, Robot

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
100 Years of Japanese Cinema

100 Years of Japanese Cinema

1995
×
★★
Edit this entry  
08
Max My Love

Max My Love

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Kyoto, My Mother's Place

Kyoto, My Mother's Place

1991
×
★★½
Edit this entry  
07
Brighton Rock

Brighton Rock

1948
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry