thomb1 has logged 665 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
W.

W.

2008
×
★★
Edit this entry  
30
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Click

Click

2006
×
★★½
Edit this entry  
29
The Nest

The Nest

2020
×
★★½
Edit this entry  
28
Thank You for Smoking

Thank You for Smoking

2005
×
Read the review Edit this entry  
28
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
To the Ends of the Earth

To the Ends of the Earth

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Italianamerican

Italianamerican

1974
×
★★½
Edit this entry  
27
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★★
Edit this entry  
27
The Exterminating Angel

The Exterminating Angel

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★½
Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★½
Edit this entry  
25
Education

Education

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Kobe Bryant's Muse

Kobe Bryant's Muse

2015
×
★★
Edit this entry  
24
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★½
Edit this entry  
24
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Avatar

Avatar

2009
×
★★★
Edit this entry  
23
The Crowd

The Crowd

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Twilight

Twilight

2008
×
★★
Edit this entry  
21
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Assassin

The Assassin

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Boxcar Bertha

Boxcar Bertha

1972
×
★★
Edit this entry  
20
Street Scenes 1970

Street Scenes 1970

1970
×
★★½
Edit this entry  
20
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★
Edit this entry  
20
Flight of the Red Balloon

Flight of the Red Balloon

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Who's That Knocking at My Door

Who's That Knocking at My Door

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Widows

Widows

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
19
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★
Edit this entry  
19
Three Times

Three Times

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★
Edit this entry  
18
Ava

Ava

2020
×
★★
Edit this entry  
16
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Shame

Shame

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Antoine and Colette

Antoine and Colette

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Non-Stop

Non-Stop

2014
×
★★★
Edit this entry  
12
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★
Edit this entry  
12
Superman Returns

Superman Returns

2006
×
★★
Edit this entry  
12
Run

Run

2020
×
★★½
Edit this entry  
12
Freaky

Freaky

2020
×
★★★
Edit this entry  
11
Little Woods

Little Woods

2018
×
★★½
Edit this entry  
11
Kung Fu Panda 2

Kung Fu Panda 2

2011
×
★★½
Edit this entry  
10
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
★★★
Edit this entry  
10
Charulata

Charulata

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hunger

Hunger

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Joe Versus the Volcano

Joe Versus the Volcano

1990
×
★★★
Edit this entry  
08
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★½
Edit this entry  
06
Scream

Scream

1996
×
★★★½
Edit this entry