Thomas has logged 141 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Alien Intruder

Alien Intruder

1993
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Matinee

Matinee

1993
×
Edit this entry  
20
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★½
Edit this entry  
09
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Humans

The Humans

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Beach

The Beach

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Rat Film

Rat Film

2016
×
★★★½
Edit this entry  
24
Police Story

Police Story

1985
×
★★★½
Edit this entry  
23
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Edit this entry  
16
Lamb

Lamb

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Being There

Being There

1979
×
★★★½
Edit this entry  
05
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Wall

The Wall

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Sex, Lies, and Videotape

Sex, Lies, and Videotape

1989
×
★★★★
Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Chronicle of a Summer

Chronicle of a Summer

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Candyman

Candyman

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Beaches of Agnès

The Beaches of Agnès

2008
×
★★★★
Edit this entry  
16
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
★★★½
Edit this entry  
06
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
Edit this entry