Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
A Scanner Darkly

A Scanner Darkly

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Eternals

Eternals

2021
×
Read the review Edit this entry  
09
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Shame

Shame

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
First Cow

First Cow

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Luca

Luca

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
Read the review Edit this entry  
19
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Nenette and Boni

Nenette and Boni

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Elf

Elf

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Voyagers

Voyagers

2021
×
Read the review Edit this entry  
05
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Sword of Doom

The Sword of Doom

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Ascent

The Ascent

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Devil

The Devil

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Spencer

Spencer

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Alphabet

The Alphabet

1969
×
Read the review Edit this entry  
18
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Paris, Je T'Aime

Paris, Je T'Aime

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Grandmaster

The Grandmaster

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
2046

2046

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★
Read the review Edit this entry