Highest rated films

  • The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

    ★★★★½

  • The Devil Is a Woman

    ★★★★½

  • Pink Narcissus

    ★★★★½

  • Flaming Creatures

    ★★★★½

  • Narcissus

    ★★★★½

  • Days of Being Wild

    ★★★★

  • Donkey Skin

    ★★★★

  • Vitalina Varela

    ★★★★

  • The Rose King

    ★★★★

  • The Kid Detective

    ★★★½

  • The Little Girl Who Conquered Time

    ★★★½

  • Echo

    ★★★½

  • Wind

    ★★★½

  • Nightbreed

    ★★★

  • As Tears Go By

    ★★★

  • Cruel Story of Youth

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 182 Films watched
  • 36.4 Average per month
  • 9.6 Average per week

Milestones

First Film

After Life

Jan 2

Last Film

Three Songs about Liberation

May 5

Genres, countries & languages

Drama
53 films
Horror
29 films
Comedy
26 films
Documentary
26 films
Animation
24 films
Romance
14 films
Fantasy
14 films
Thriller
14 films
Crime
12 films
Sci Fi
9 films
USA
81 films
France
19 films
Japan
11 films
Canada
10 films
UK
9 films
USSR
7 films
Austria
6 films
Germany
5 films
Netherlands
3 films
English
131 films
German
14 films
French
14 films
Russian
10 films
Japanese
10 films
Spanish
10 films
Italian
4 films
Chinese
4 films
Arabic
2 films

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Drew’s most liked review

Hellgate

★½

The second most unforgivable thing white South Africans did during the late 1980s.

More reviews

Drew’s most liked list

They Shoot Pictures, Don't They? 1,000 Greatest Films of All Time – 2021 Edition

This is the January 2021 edition of the They Shoot Pictures, Don't They? list of the 1,000 greatest films.

Current Version: January 2021 (16th edition) TSPDT 1–1,000, 1,001–2,000, 21st Century

Previous Version: January 2020 (15th edition) TSPDT 1–1,000

The Winners – Highest Entrants into the 1,000
Toni Erdmann (2016), ranked…

More lists

Highs and lows

Highest Average

Minari
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Hellgate
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

Promising Young Woman
Average weighted rating:

3.7

Most Obscure

The Hunters

Films Drew watched in 2021

  • Three Songs about Liberation
  • Lessons in Semaphore
  • Crow Requiem
  • Pilgrim
  • Days of Being Wild
  • As Tears Go By
  • In the Future
  • Pink Narcissus
  • Flaming Creatures
  • The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover
  • Evil Ed
  • Monstrosity
  • Garden
  • After DeCarava
  • Goddess
  • Memory Palace
  • Medea
  • Hour Glass
  • Cruel Story of Youth
  • Pulse
  • The Man Who Stole the Sun
  • The Gleaners and I: Two Years Later
  • The Devil Is a Woman
  • San Diego
  • The Sandwich
  • Popsicles
  • The Sweet Number - An Experience of Consumption
  • Melons
  • A Rough History (of the destruction of fingerprints)
  • Palmistry
  • Jealousy
  • Metamorphosis
  • Blackbird
  • Synchromy
  • Cat People
  • Narcissus
  • Donkey Skin
  • The Trial of Joan of Arc
  • The Spider Will Kill You
  • Madame X: An Absolute Ruler
  • Cape Fear
  • Domus
  • Pahá kiŋ lená wakháŋ
  • A Song Often Played on the Radio
  • Go-Rilla Means War
  • Reckless Eyeballing
  • The Queen of Sheba Meets the Atom Man
  • The Past
  • Face/Off
  • The Pit and the Pendulum
  • The Brahmin and the Butterfly
  • White Shamans and Plastic Medicine Men
  • The Lair of the White Worm
  • The Blues Accordin' to Lightnin' Hopkins
  • Happy as Lazzaro
  • Office Killer
  • Suzanne, Suzanne
  • Powwow Highway
  • Smoke Signals
  • The Black Cannon Incident
  • Integration Report 1
  • Disco Fieber
  • Skatetown, U.S.A.
  • Grim
  • Ayers Rock
  • Orange
  • Careful
  • Himiko
  • Pale Flower
  • The Hole
  • The House on Tombstone Hill
  • Memory Screen
  • Crooklyn
  • To Sleep with Anger
  • The Reflecting Skin
  • Polygon
  • Kin-dza-dza!
  • Phaethon - The Son of the Sun
  • Legends of Peruvian Indians
  • The Return
  • Lesson
  • Wind
  • In the Blue Sea, in the White Foam...
  • The Hunters
  • The Fox's Book
  • The Legend of Suram Fortress
  • Elephant
  • Lovely Devils
  • Nightbreed
  • Alice in Wonderland
  • Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem
  • Autobahn
  • La plage
  • Perfect Lives
  • Remembrance: A Portrait Study
  • Private Imaginings and Narrative Facts
  • Deaf/Punk
  • Transfer
  • In the Beginning Was the End: The Truth About De-Evolution
  • Possibly in Michigan
  • The Wormwood Star
  • The Outing
  • I Care a Lot
  • Go to Hell
  • Guerillere Talks
  • Baby Doll
  • She Had Her Gun All Ready
  • You Killed Me First
  • Where Evil Dwells
  • Staten Island
  • Manhattan Love Suicides
  • Submit to Me
  • Wrecked on Cannibal Island
  • Harmful or Fatal if Swallowed
  • Dream City
  • On the Bowery
  • Fat City
  • The Little Girl Who Conquered Time
  • Dagon
  • Brimstone & Glory
  • The Rose King
  • Visions of Ecstasy
  • The First Love
  • Bloodbath in Psycho Town
  • The Kid Detective
  • The Docks of New York
  • The Wind
  • The Old Dark House
  • Flower
  • Where the Sidewalk Ends
  • Rituals
  • Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages
  • Jumbo
  • Echo
  • Vitalina Varela
  • The Circus
  • Retrospectroscope
  • Fire Fly EYE
  • The Loreley's Grasp
  • An American Werewolf in London
  • In the House
  • Hellgate
  • The Prince
  • Los
  • Death of a Bureaucrat
  • Reveries: Going Deeper
  • Reveries
  • Your Name Engraved Herein
  • Frostbiter: Wrath of the Wendigo
  • Chromoflex Workshop
  • Luminous Experiences
  • Light Isle
  • from within a great silence
  • breathing
  • Permanent Obsolescence
  • Searching for Beauty in Student Loan Debt or at Least the Envelopes in Which it Comes
  • eyesore
  • Ansias
  • last gleaming (sketch #1)
  • Goodbye Pig
  • No Land
  • Auricon Test #2
  • Pink Opaque
  • Old Hat
  • Decked Out
  • Palms
  • The Distance Between Here and There
  • VOID (4.INABILITY)
  • The Waves
  • The Dark Room
  • traveling thru with eyes closed tight
  • Minari
  • The Man Who Sleeps
  • The Others
  • The Exquisite Corpus
  • Tabula Rasa
  • Holiday Film
  • Film of Love
  • Blood-Letting
  • The Johnsons
  • Promising Young Woman
  • After Life

World map

Highly rated films Drew is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Judas and the Black Messiah
  • Mass
  • The Mitchells vs. The Machines
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • CODA
  • Petite Maman
  • On the Count of Three

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more