Highest rated films

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★

  • Palm Springs

    ★★★

  • The Dick Appointment

    ★★★

  • SPENCER'S SLIGHTLY IMPERFECT PEEP SHOW A.K.A. MICRO-BURLESQUE

    ★★★

  • Daisies

    ★★★★★

  • Lost Highway

    ★★★★½

  • Possession

    ★★★★½

  • Pierrot le Fou

    ★★★★½

  • Safe

    ★★★★½

  • Theorem

    ★★★★½

  • The Seventh Continent

    ★★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★

  • Under the Skin

    ★★★★

  • Mysterious Skin

    ★★★★

  • An Education

    ★★★★

  • La Strada

    ★★★★

  • A Woman Is a Woman

    ★★★★

  • Weekend

    ★★★★

  • Far from Heaven

    ★★★★

  • The Gleaners and I

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 540 Films watched
  • 45 Average per month
  • 10.4 Average per week

Milestones

First Film

The Seventh Continent

Jan 1

Most Watched

Specialised Technique

twice

Thorax

twice

Last Film

Anticipation of the Night

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
209 films
Documentary
82 films
Comedy
79 films
Romance
76 films
Animation
51 films
Thriller
43 films
Crime
33 films
Horror
28 films
Sci Fi
26 films
Mystery
25 films
USA
240 films
France
78 films
UK
56 films
Germany
31 films
Italy
24 films
Canada
22 films
Japan
22 films
Mexico
13 films
China
10 films
South Korea
10 films
English
374 films
French
73 films
Spanish
42 films
German
28 films
Japanese
22 films
Italian
18 films
Chinese
15 films
Portuguese
10 films
Korean
8 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 4 Added 2

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Drew’s most liked review

The Wind Rises

★★★

I love how many of the sound effects are just some dude going "phhhhkgkgkgkgkg pew pew", the most inspired artistic choice in this movie.

More reviews

Drew’s most liked list

Highs and lows

Highest Average

Portrait of a Lady on Fire
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Eyeblink
Average weighted rating:

2.4

Most Popular

Knives Out
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Paucartambo

Films Drew watched in 2020

  • Anticipation of the Night
  • Bad Bunny
  • My Cousin Vinny
  • Coffee Coloured Children
  • The Body Beautiful
  • Cemetery of Splendor
  • First Cow
  • Lux Æterna
  • Tokyo Godfathers
  • The Jinkx and DeLa Holiday Special
  • Yeelen
  • The Twentieth Century
  • Deadly Dreams
  • Heroes of the East
  • The Oracle
  • Winterbeast
  • Curtains
  • Aberration
  • Ghostkeeper
  • A Visitor to a Museum
  • The Ballad of Genesis and Lady Jaye
  • No. 11: Mirror Animations
  • The Canaries
  • The Midnight Party
  • The Impossible Voyage
  • An Education
  • Green Snake
  • Atlantics
  • From the East
  • Patterns
  • Suddenly
  • Hollow Triumph
  • Chan Is Missing
  • Womxn
  • I Snuck Off the Slave Ship
  • South
  • Specialised Technique
  • Halimuhfack
  • CIVIL WAR SURVEILLANCE POEMS (Part 1)
  • The Exiles
  • Janine
  • Greetings from Africa
  • When It Rains
  • World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime
  • World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts
  • World of Tomorrow
  • The Chinese Feast
  • Martin Eden
  • Monsoon
  • October Rumbles
  • Girlhood
  • A Tale of Two Sisters
  • Divine Love
  • Frankie
  • The River
  • We’re Here to Serve You
  • Dilema I: Burundanga Boricua
  • Estela
  • Paucartambo
  • The Land Belongs to Those Who Work It
  • Ñanderú - Panorâmica Tupinambá
  • A arca dos Zo'é
  • The Lusty Men
  • Certified Copy
  • Baxter, Vera Baxter
  • Sunset Song
  • Roll Call
  • Małni – Towards The Ocean, Towards The Shore
  • Star Spangled to Death
  • Once Upon a Time in Anatolia
  • Papageno
  • Cinderella
  • Kiss of the Rabbit God
  • Feast
  • Oh My Homeland
  • Félicité Remix #3: VJing
  • Félicité Remix #2: Mother and Child
  • Félicité Remix #1: Billard Luxury Palace
  • City of Smiles
  • In Nomine Patris
  • The Royal Road
  • The Skeleton Dance
  • Labyrinth of Cinema
  • Glitterbug
  • The Air of the Earth in Your Lungs
  • Taipei Story
  • In Absentia
  • Street of Crocodiles
  • Undine
  • 0
  • Self-Portrait at the Graveyard
  • How We Cut Up and Flipped Rambo
  • Some Information
  • Penelope 77
  • Don't Ask Where We Are Going
  • City in the Shop Window
  • The Journey
  • K3 - Clear Sky without Clouds
  • I Origins
  • Stolen Movie
  • Agnès Tells a Sad and Happy Story
  • Jacquot
  • Millennium Mambo
  • Like Someone in Love
  • Shoplifters
  • Gerry
  • Shithouse
  • Bad Times at the El Royale
  • Luz
  • Possession
  • AM1200
  • Deer Boy
  • Influenza
  • School's Out
  • A Summer Dress
  • Summer of 85
  • The Tale of the Princess Kaguya
  • Holon
  • Film Numero Deux
  • Treasure Planet
  • The Navigator
  • Salomé
  • The Wind Rises
  • music from the edge of the allegheny plateau
  • Visions of an Island
  • Eyeblink
  • Gloria!
  • Jáaji Approx.
  • La Pluie (Projet Pour Un Texte)
  • Hand Film
  • Mass for the Dakota Sioux
  • KoKo's Earth Control
  • One
  • Blazing Saddles
  • The Idols
  • Love Exposure
  • The Fall of Communism as Seen in Gay Pornography
  • Atonement
  • Locke
  • Howl's Moving Castle
  • American Dream
  • The Fall of the House of Usher
  • Fade to Black
  • The Cranes Are Flying
  • Pygmalion
  • In the Air Tonight
  • While Cursed by Specters
  • Figure Minus Fact
  • Look Then Below
  • Labor of Love
  • Impression of a War
  • The Unfinished War (I'm very happy)
  • Post-Military Cinema
  • Dark Matter
  • Sorrows
  • Intertidal Zone
  • Days
  • City Hall
  • Crouching Tiger, Hidden Dragon
  • No Hard Feelings
  • The Ladies Man
  • The Nutty Professor
  • The Wages of Fear
  • Ordet
  • Placido
  • Hour Glass
  • The Nation's Finest
  • Fastest Man in the State
  • Gymnasts
  • Cthulhu
  • Stray Dogs
  • Fright Night
  • Lionfish Delusion
  • La segunda primera matriz
  • La Cotorra 2
  • Esplendor do Martírio
  • Marabunta
  • Juventud rebeldía revolución
  • Gosford Park
  • Schindler's List
  • Empire of the Sun
  • You Only Live Once
  • Vera Drake
  • A Foreign Affair
  • Matthias & Maxime
  • Crimson Peak
  • On Dangerous Ground
  • Bigger Than Life
  • St. Ignatius Church Exposure: Lenten Light Conversions
  • Sound of a Million Insects, Light of a Thousand Stars
  • Salt Crystals Spiral Jetty Dead Sea Five Year Film
  • Recycled Realizations
  • Motion Picture Genocide
  • Knee Jerk
  • Removed
  • Flight
  • The Dante Quartet
  • Cocktail de Rayas
  • Free Radicals
  • BabaKiueria
  • Bruce Takes Dragon Town
  • Fallen Arches
  • As Long as There Is Breath
  • Lore

See all 540

World map

Highly rated films Drew is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • The Father
  • Hamilton
  • Black Is King
  • Wolfwalkers
  • Soul
  • Quo Vadis, Aida?

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more