Highest rated films

  • The Last Black Man in San Francisco

    ★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★½

  • Marriage Story

    ★★★½

  • Toy Story 4

    ★★★½

  • Monos

    ★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★

  • Us

    ★★★

  • The Irishman

    ★★★

  • The Clock

    ★★★★★

  • Amélie

    ★★★★½

  • Before Sunset

    ★★★★½

  • Double Indemnity

    ★★★★½

  • The Umbrellas of Cherbourg

    ★★★★½

  • Outer Space

    ★★★★½

  • India Song

    ★★★★½

  • The Inauguration of the Pleasure Dome

    ★★★★½

  • Shirin

    ★★★★½

  • Normal Love

    ★★★★½

  • Sleep

    ★★★★½

  • Shutter Interface

    ★★★★½

  • Before Sunrise

    ★★★★

  • Climax

    ★★★★

  • Before Midnight

    ★★★★

  • Columbus

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 314 Films watched
  • 26.2 Average per month
  • 6 Average per week

Milestones

First Film

Outer Space

Jan 2

Most Watched

Mario Banana I

twice

Screen Test, Billy Linich

twice

Plumb Line

twice

Mixed Signals

twice

Climax

twice

Last Film

Normal Love

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
113 films
Documentary
42 films
Comedy
38 films
Romance
25 films
Thriller
22 films
Fantasy
22 films
Horror
20 films
Mystery
18 films
Crime
14 films
Animation
14 films
USA
136 films
France
39 films
UK
23 films
Germany
14 films
Spain
12 films
Canada
9 films
Italy
8 films
Austria
7 films
Australia
5 films
Switzerland
5 films
English
259 films
French
46 films
Spanish
30 films
German
21 films
Italian
16 films
Japanese
8 films
Russian
6 films
Portuguese
5 films
Swedish
5 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 1 Added 1

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Drew’s most liked review

Empire

★★★½

I just finished through watching ("watching") all of Empire in one sitting. Selected notes:

1m It's really overexposed. I can see the outline of the Empire State Building and the peaks of a few other towers are faintly visible. Otherwise it's hard to make anything out.

18m Much easier to…

More reviews

Drew’s most liked list

Frameline 2019

Films from the 43rd San Francisco International LGBTQ Film Festival.

Frameline 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020

More lists

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Empire
Average weighted rating:

2.4

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

The Kissing Bandito

Films Drew watched in 2019

  • Normal Love
  • Blink
  • Candle & Clock
  • Paradise Hills
  • Clock & Train
  • A Hidden Life
  • Ratatouille
  • Frozen II
  • This Is Not a Film
  • Batman Returns
  • The Nightmare Before Christmas
  • Downtown '81
  • Christopher Robin
  • Big Night
  • Mr. Klein
  • To Each His Own Cinema
  • Pain and Glory
  • Shirin
  • Center of My World
  • Duet for Cannibals
  • Blocks
  • Duelle
  • The Ice Storm
  • Brick
  • (500) Days of Summer
  • Son of the White Mare
  • Reverse Shadow
  • Awake, But Dreaming
  • Sanctus
  • Glistening Thrills
  • Cartoon Le Mousse
  • Bridges-Go-Round
  • Skyworks, Wind & Fire
  • Star of Day
  • Mesmo Rio
  • Valpi
  • Chiquitita and the Soft Escape
  • Oz
  • A Night on Bald Mountain
  • CIVIL WAR SURVEILLANCE POEMS (Part 1)
  • The Hottest August
  • The Lighthouse
  • The Fall
  • Gold Diggers of 1933
  • Notes on an Appearance
  • The Irishman
  • Mean Streets
  • They Shoot Horses, Don't They?
  • Marriage Story
  • The Phantom of the Opera
  • They Live by Night
  • Antoine and Colette
  • Parasite
  • Bound
  • Algo-Rhythm
  • Promare
  • The Lost Boys
  • The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans
  • Lupe
  • A Olga
  • Encuentros imposibles
  • Yesterday’s Stars
  • Dishonored
  • Monos
  • Can Dialectics Break Bricks?
  • Permanent Green Light
  • Stage Fright
  • The Clock
  • Angel
  • Sunset
  • San Diego Surf
  • The Legend of Billie Jean
  • Midsommar
  • The Algerian War!
  • Death Quest of the Ju-Ju Cults
  • Pathways
  • Him in the Night
  • Inward Bound
  • Sunkissed
  • Celestial Horizons
  • Purgatory Junction
  • La Chinoise
  • Land Without Bread
  • L'Âge d'Or
  • Un Chien Andalou
  • Break and Enter
  • Tron
  • The Queen
  • America
  • Cycles
  • Child of Resistance
  • The Invisible Hand
  • Jackie Brown
  • Gloria
  • 42nd Street
  • That Was Ray
  • Tristana
  • Once Upon a Time in America
  • One, Two, Three
  • Dear Lou Sullivan
  • All Male Mash Up
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Screaming Queens: The Riot at Compton's Cafeteria
  • The Last Black Man in San Francisco
  • Greta
  • Frank Stein
  • Queen of Diamonds
  • Dream Work
  • The Haunting
  • Annie Hall
  • Mario Banana I
  • Hedy
  • Harlot
  • The Strange Case of Angelica
  • Double Indemnity
  • Knife+Heart
  • Pasolini
  • Walker
  • The Whispering Star
  • United in Anger: A History of ACT UP
  • Apocalypse After
  • Self Destructive Boys
  • The Glamorous Boys of Tang
  • Vinyl
  • Lonesome Cowboys
  • Toy Story 4
  • Brother to Brother
  • Tape
  • Benjamin
  • Filament (The Hands)
  • Picture Without Sound
  • Sleeping Dogs (Never Lie)
  • Four Corners
  • Stasis
  • Projection Instructions
  • Bertha’s Children
  • Invocation
  • End of the Century
  • ¡Viva 16!
  • The Kissing Bandito
  • Tough Guys Don't Dance
  • Women in Revolt
  • Under the Silver Lake
  • Kanehsatake: 270 Years of Resistance
  • The Decay of Fiction
  • Skydogs
  • Mario Banana I
  • Taylor and Me
  • Screen Test: Edie Sedgwick
  • Jill and Freddy Dancing
  • Elvis at Ferus
  • Screen Test, Billy Linich
  • Screen Test: Rufus Collins
  • Screen Test: Jack Smith
  • John Washing
  • How to Fold a Napkin
  • Preemptive Listening (Part 1: The Fork in the Road)
  • The Forcing (epilogue)
  • Valeria Street
  • Fluorescent Girl
  • Night Eyes
  • Plumb Line
  • Viet Flakes
  • The Bed and the Street
  • cold soup, pubic hair, raw meat
  • Mixed Signals
  • Lydon
  • 3 Dreams of Horses
  • A ogni uccello il suo nido è bello
  • Lumen
  • Another Movie
  • Invocation of My Demon Brother
  • Greaser's Palace
  • Near Dark
  • Sleep
  • Paris Is Burning
  • Kiss
  • The Loves of Ondine
  • Empire
  • Space
  • Haircut
  • Blow Job
  • Eat
  • Camp
  • Bike Boy
  • Screen Test, Billy Linich
  • Soap Opera
  • Mario Banana II
  • Source Code
  • Long Day's Journey Into Night
  • Hyenas
  • Exploding Plastic Inevitable
  • Body Double
  • The Nude Vampire
  • Mikey and Nicky
  • Dante's Inferno
  • The Inauguration of the Pleasure Dome
  • Nekromantik 2
  • India Song
  • Looking for Jiro
  • Dyketactics
  • A Colour Box
  • Boom!
  • Who's Afraid of Virginia Woolf?

See all 314

World map

Highly rated films Drew is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • When I Get Home
  • Cleaners
  • Kumbalangi Nights
  • Invisible Life
  • John Denver Trending
  • Sound of Metal
  • Bacurau

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more