Highest rated films

  • Arrival

    ★★★★

  • Moonlight

    ★★★★

  • The Nice Guys

    ★★★½

  • 20th Century Women

    ★★★½

  • Tickled

    ★★★½

  • Love & Friendship

    ★★★½

  • Wiener-Dog

    ★★★½

  • Little Sister

    ★★★½

  • Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

    ★★★★★

  • Beyond the Valley of the Dolls

    ★★★★★

  • Scorpio Rising

    ★★★★★

  • The Clock

    ★★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★½

  • Rear Window

    ★★★★½

  • Eyes Wide Shut

    ★★★★½

  • Carol

    ★★★★½

  • Suspiria

    ★★★★½

  • Eraserhead

    ★★★★½

  • The Graduate

    ★★★★½

  • My Own Private Idaho

    ★★★★½

  • Possession

    ★★★★½

  • Blow Out

    ★★★★½

  • Blow-Up

    ★★★★½

  • The Red Shoes

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 511 Films watched
  • 42.6 Average per month
  • 9.8 Average per week

Milestones

First Film

The Man Who Knew Too Much

Jan 1

Most Watched

Three Screen Ray

3 times

Belladonna of Sadness

twice

La La Land

twice

The Love Witch

twice

The Thoughts That Once We Had

twice

Last Film

Scorpio Rising

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
190 films
Comedy
80 films
Thriller
74 films
Crime
57 films
Horror
56 films
Documentary
52 films
Romance
46 films
Mystery
44 films
Fantasy
44 films
Sci Fi
35 films
USA
226 films
France
70 films
UK
40 films
Germany
29 films
Japan
23 films
Canada
16 films
Italy
13 films
Spain
12 films
Mexico
9 films
Belgium
8 films
English
403 films
French
73 films
Spanish
38 films
German
26 films
Japanese
25 films
Italian
17 films
Polish
9 films
Russian
9 films
Latin
5 films

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 15 Added 15

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Drew’s most liked review

Dr. Caligari

★★★½

The cast seems to have confused acting with voguing and I am here for it.

More reviews

Drew’s most liked list

The Most Controversial Films on Letterboxd

Letterboxd's most controversial films, ranked by the variance in their ratings.

B-movies. Exploitation. Outsider art ("art"). Live-action adaptations. Romantic comedies. Direct-to-video sequels. Minimalism. Films from your childhood you look back on with questionable judgment. Michael Bay, Jean-Luc Godard, and Nicholas Sparks. The greatest films you will ever see. And the worst.

More lists

Highs and lows

Highest Average

A Brighter Summer Day
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

KISS Meets the Phantom of the Park
Average weighted rating:

2.4

Most Popular

Pulp Fiction
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

Pets Watch Good Workout for Dance

Films Drew watched in 2016

  • Scorpio Rising
  • Eaux d'artifice
  • Puce Moment
  • The World of Apu
  • Aparajito
  • Pather Panchali
  • Belladonna of Sadness
  • La La Land
  • The Love Witch
  • The Thoughts That Once We Had
  • Trading Places
  • Gremlins
  • 20th Century Women
  • Adaptation.
  • Being John Malkovich
  • Working Girls
  • Born in Flames
  • Evolution
  • Dirty Harry
  • La La Land
  • A Canterbury Tale
  • Arrival
  • The Woman Chaser
  • The Big Combo
  • Detour
  • I Wouldn't Be in Your Shoes
  • Life of Brian
  • The Flower Thief
  • Crumb
  • Three Screen Ray
  • Easter Morning
  • Report
  • Looking for Mushrooms
  • A Movie
  • La Notte
  • A Matter of Life and Death
  • The Ice Storm
  • Planes, Trains and Automobiles
  • Delicatessen
  • The Love Witch
  • Beetlejuice
  • Sid & Nancy
  • The Handmaiden
  • Elle
  • Conical Solid
  • The Kiss
  • Events in a Cloud Chamber
  • Luna e Santur
  • Solitary Acts (4, 5, 6)
  • (I)FRAME
  • Swamp Donkey, Sweet Sight
  • Gradual Speed
  • Observation
  • Blue Loop, July
  • Bitter Lake
  • Vladimir Putin in Deep Concentration
  • Death of a Prisoner
  • Killer of Sheep
  • Scanners
  • La Région Centrale
  • Gambling Hell
  • The Killing of America
  • Not Guilty
  • Dark Journey
  • The Denunciation
  • The Wretches
  • The Road to Shame
  • The Secret Killer
  • My Own Private Idaho
  • Blonde Death
  • Le Jour Se Lève
  • The Dragon Lives Again
  • How to Be a Homosexual Part II
  • Pearl and Puppet
  • L'amico Fried's Glamorous Friends
  • Aged in Wood
  • Dream Sphinx
  • Futurist Song
  • Sisters
  • The Hook of Woodland Heights
  • Folies Meurtrières
  • Messiah of Evil
  • Three Screen Ray
  • Jennifer's Body
  • The Strange Color of Your Body's Tears
  • Report
  • Crossroads
  • Luke
  • Television Assassination
  • Take the 5:10 to Dreamland
  • Mea Culpa
  • America Is Waiting
  • Little Sister
  • The Elastic Dancer
  • Three Screen Ray
  • Ichi the Killer
  • A Dance Film
  • Pas de Trois
  • Breakaway
  • A Movie
  • Moonlight
  • Blow Job
  • My Hustler
  • Ugetsu
  • Poltergeist
  • Le Deuxième Souffle
  • Runs Good
  • Creepshow
  • Stand by Me
  • Ghost Dog: The Way of the Samurai
  • KISS Meets the Phantom of the Park
  • Bad mama, who cares
  • Paradise Springs
  • Castaic Lake
  • The Clock
  • Tales of Terror
  • House of Usher
  • Infinity
  • Correction, Please: or, How We Got into the Pictures
  • You Only Live Once: Production Takes from a Film in the Making
  • Girl Asleep
  • Pickle
  • Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles
  • Black Girl
  • The Wagoner
  • L'Avventura
  • The Birth of a Nation
  • Circles
  • Motion Painting No. 1
  • The Bitter Tears of Petra von Kant
  • Point Blank
  • Trash Humpers
  • The Apoplectic Walrus
  • Chateau/Poyet
  • Water Light
  • Man Is in Pain
  • Beyond Enchantment
  • Solar Sight II
  • Poet's Dream
  • Orb
  • Entr' Acte
  • Halloween
  • O.J.: Made in America
  • Spa Night
  • The Beyond
  • Female Prisoner 701: Scorpion
  • Stray Cat Rock: Sex Hunter
  • Nausicaä of the Valley of the Wind
  • In the Realm of the Senses
  • Banned in Oklahoma
  • The Tin Drum
  • WR: Mysteries of the Organism
  • Sweet Movie
  • I Am Curious (Yellow)
  • Dead Pigeon on Beethoven Street
  • Forty Guns
  • The Crimson Kimono
  • The Naked Kiss
  • A Clockwork Orange
  • Roslyn Romance
  • Valentin de las Sierras
  • Mass for the Dakota Sioux
  • On Sundays
  • Mr. Hayashi
  • Akira
  • Ghost in the Shell
  • 2001: A Space Odyssey
  • Paprika
  • Beyond the Valley of the Dolls
  • Night and Fog
  • Decalogue VIII
  • Decalogue VII
  • Decalogue VI
  • Decalogue V
  • Decalogue IV
  • Decalogue III
  • The Holy Mountain
  • The Tenant
  • Delay of Game
  • Knight of Cups
  • Days of Heaven
  • House
  • Full Metal Jacket
  • Rope
  • Edward Scissorhands
  • Barry Lyndon
  • Tokyo Story
  • Eyes Wide Shut
  • Death Bed: The Bed That Eats
  • Gone with the Wind
  • A Brighter Summer Day
  • Pulp Fiction
  • Repo Man
  • Female on the Beach
  • Wicked Woman
  • Decoder
  • Quadrophenia
  • Multiple Maniacs
  • Battle Royale
  • The Grand Budapest Hotel
  • High School
  • The Life Aquatic with Steve Zissou
  • Bottle Rocket
  • Bottle Rocket

See all 511

World map

Highly rated films Drew is yet to see

  • The Odyssey
  • Bo Burnham: Make Happy
  • A Silent Voice
  • Aquarius
  • My Life as a Zucchini
  • Sense8: A Christmas Special
  • Hunt for the Wilderpeople
  • Dou kyu sei – Classmates

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more