Sort by

Drew has logged 42 entries for films during July 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Middle of the World

The Middle of the World

1974
×
Edit this entry  
28
Casque d'Or

Casque d'Or

1952
×
★★★½
Edit this entry  
27
Ganja & Hess

Ganja & Hess

1973
×
Edit this entry  
27
Pariah

Pariah

2011
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Salamander

The Salamander

1971
×
Edit this entry  
26
Baby Face

Baby Face

1933
×
Edit this entry  
25
Williamsburg, Brooklyn

Williamsburg, Brooklyn

2003
×
Edit this entry  
22
The City Without Jews

The City Without Jews

1924
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
casting a glance

casting a glance

2007
×
★★★
Edit this entry  
22
Let Your Light Shine

Let Your Light Shine

2013
×
Read the review Edit this entry  
22
Five Improvisations

Five Improvisations

1979
×
Edit this entry  
22
Ich Bin Ein Junger Hupfer

Ich Bin Ein Junger Hupfer

2008
×
Edit this entry  
22
Let Your Light Shine

Let Your Light Shine

2013
×
Read prior review Edit this entry  
22
Wieners and Buns Musical

Wieners and Buns Musical

1972
×
Edit this entry  
22
Oh Hi Anne

Oh Hi Anne

×
Edit this entry  
22
So Is This

So Is This

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
House Party

House Party

1990
×
Edit this entry  
20
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
Edit this entry  
19
Helter Skelter

Helter Skelter

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Yellow Submarine

Yellow Submarine

1968
×
Edit this entry  
15
Mala Noche

Mala Noche

1986
×
★★★★
Edit this entry  
15
Milk

Milk

2008
×
★★★½
Edit this entry  
14
Medicine for Melancholy

Medicine for Melancholy

2008
×
★★★½
Edit this entry  
13
La Vie de Bohème

La Vie de Bohème

1992
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Dark Room

The Dark Room

2001
×
Edit this entry  
13
Drawn and Quartered

Drawn and Quartered

1986
×
Edit this entry  
12
Body and Soul

Body and Soul

1925
×
★★★
Edit this entry  
11
Belly

Belly

1998
×
Edit this entry  
10
Nekromantik

Nekromantik

1987
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
Edit this entry  
08
Chromo sud

Chromo sud

1968
×
Edit this entry  
05
Mod Fuck Explosion

Mod Fuck Explosion

1994
×
★★★½
Edit this entry  
05
Loops

Loops

1968
×
Edit this entry  
04
Putney Swope

Putney Swope

1969
×
★★★½
Edit this entry  
04
Mur Murs

Mur Murs

1981
×
★★★★
Edit this entry  
04
Sol

Sol

1958
×
Edit this entry  
04
Waterfall

Waterfall

1967
×
★★★½
Edit this entry  
04
Bop Scotch

Bop Scotch

1952
×
Edit this entry  
01
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★½
Edit this entry  
01
Clouds

Clouds

1969
×
Edit this entry