Sort by

Drew has logged 45 entries for films during January 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The New World

The New World

2005
×
Edit this entry  
29
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
Edit this entry  
29
The Bridegroom, the Actress, and the Pimp

The Bridegroom, the Actress, and the Pimp

1968
×
Edit this entry  
29
Not Reconciled

Not Reconciled

1965
×
Edit this entry  
29
Machorka-Muff

Machorka-Muff

1963
×
Edit this entry  
27
Two Wrenching Departures

Two Wrenching Departures

2006
×
Edit this entry  
26
How Merrily I Shall Laugh: Danièle Huillet and Jean-Marie Straub on Their Film Class Relations

How Merrily I Shall Laugh: Danièle Huillet and Jean-Marie Straub on Their Film Class Relations

1984
×
Edit this entry  
26
Chronicle of Anna Magdalena Bach

Chronicle of Anna Magdalena Bach

1968
×
Edit this entry  
25
The Sicilian Clan

The Sicilian Clan

1969
×
★★½
Edit this entry  
25
Once a Thief

Once a Thief

1965
×
★★½
Edit this entry  
24
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★★
Edit this entry  
22
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
Edit this entry  
22
Orpheus

Orpheus

1950
×
★★★★
Edit this entry  
20
Der Fuehrer's Face

Der Fuehrer's Face

1943
×
Edit this entry  
19
Ed Henderson Reconstructs Movie Scenarios

Ed Henderson Reconstructs Movie Scenarios

1973
×
Edit this entry  
19
Face in the Crowd

Face in the Crowd

2013
×
Edit this entry  
19
The Raft

The Raft

2004
×
Edit this entry  
19
The Reflecting Pool

The Reflecting Pool

1979
×
Edit this entry  
18
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★
Edit this entry  
18
Clouds of Sils Maria

Clouds of Sils Maria

2014
×
Edit this entry  
17
Planet of the Apes

Planet of the Apes

1968
×
★★★½
Edit this entry  
15
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
Edit this entry  
15
Spetters

Spetters

1980
×
Edit this entry  
15
The 4th Man

The 4th Man

1983
×
★★★½
Edit this entry  
14
Showgirls

Showgirls

1995
×
Edit this entry  
14
RoboCop

RoboCop

1987
×
Edit this entry  
13
Three Screen Ray

Three Screen Ray

2006
×
Edit this entry  
13
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
Edit this entry  
13
Total Recall

Total Recall

1990
×
Edit this entry  
12
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
Edit this entry  
11
Volver

Volver

2006
×
★★★★
Edit this entry  
10
Bad Education

Bad Education

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Gus Visser and His Singing Duck

Gus Visser and His Singing Duck

1925
×
Edit this entry  
09
Talk to Her

Talk to Her

2002
×
★★★★
Edit this entry  
09
Gus Visser and His Singing Duck

Gus Visser and His Singing Duck

1925
×
Edit this entry  
08
Viva

Viva

2007
×
★★★½
Edit this entry  
08
A Visit from the Incubus

A Visit from the Incubus

2001
×
★★★
Edit this entry  
08
The Hypnotist

The Hypnotist

2001
×
★★½
Edit this entry  
08
Three Examples of Myself as Queen

Three Examples of Myself as Queen

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Rules of the Road

Rules of the Road

1993
×
★★★
Edit this entry  
07
Videophilia (and Other Viral Syndromes)

Videophilia (and Other Viral Syndromes)

2015
×
Edit this entry  
06
Vapors

Vapors

1965
×
Edit this entry  
05
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1970
×
Edit this entry  
04
The Right Stuff

The Right Stuff

1983
×
Edit this entry  
02
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry