Sort by

Drew has logged 244 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
Edit this entry  
31
On the Town

On the Town

1949
×
Edit this entry  
30
The Band Wagon

The Band Wagon

1953
×
Edit this entry  
28
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
Edit this entry  
27
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
Edit this entry  
27
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
Edit this entry  
26
Bob le Flambeur

Bob le Flambeur

1956
×
Edit this entry  
25
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Spotlight

Spotlight

2015
×
Edit this entry  
20
Brazil

Brazil

1985
×
Edit this entry  
20
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Shining

The Shining

1980
×
Edit this entry  
18
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
Edit this entry  
17
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★½
Edit this entry  
16
Kiss of Death

Kiss of Death

1947
×
Edit this entry  
16
The Reckless Moment

The Reckless Moment

1949
×
Edit this entry  
14
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
Edit this entry  
11
Thundercrack!

Thundercrack!

1975
×
Edit this entry  
11
Siamese Twin Pinheads

Siamese Twin Pinheads

1972
×
Edit this entry  
10
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★★
Edit this entry  
08
James White

James White

2015
×
Edit this entry  
05
L'Inhumaine

L'Inhumaine

1924
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Lighted Field

The Lighted Field

1987
×
★★★
Edit this entry  
04
Charmed Particles

Charmed Particles

1978
×
★★★★
Edit this entry  
03
Banana, Banana, Banana Slugs!

Banana, Banana, Banana Slugs!

1988
×
Edit this entry  
03
Goodbye, Mr. Germ

Goodbye, Mr. Germ

1940
×
Edit this entry  
03
Living in a Reversed World

Living in a Reversed World

1958
×
Edit this entry  
03
Mr. Pasteur and the Riddle of Life

Mr. Pasteur and the Riddle of Life

1972
×
Edit this entry  
03
Electric Eel

Electric Eel

×
Edit this entry  
03
The Mouse-Activated Candle Lighter

The Mouse-Activated Candle Lighter

1973
×
Edit this entry  
03
Mission Third Planet: Creatures of the Land

Mission Third Planet: Creatures of the Land

×
Read the review Edit this entry  
03
Of Books and Sloths

Of Books and Sloths

×
Edit this entry  
30
Until the End of the World

Until the End of the World

1991
×
Edit this entry  
27
Rififi

Rififi

1955
×
Edit this entry  
25
Broadway Danny Rose

Broadway Danny Rose

1984
×
Edit this entry  
25
Thanksgiving Prayer

Thanksgiving Prayer

1991
×
Edit this entry  
25
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
Edit this entry  
22
99 Homes

99 Homes

2014
×
Edit this entry  
22
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
Edit this entry  
20
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★
Edit this entry  
16
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★
Edit this entry  
15
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
Edit this entry  
15
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
Edit this entry  
14
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
Edit this entry  
12
Alice's Wonderland

Alice's Wonderland

1923
×
Edit this entry  
12
Bout de Zan Steals an Elephant

Bout de Zan Steals an Elephant

1913
×
Edit this entry  
12
The Scarecrow

The Scarecrow

1920
×
Edit this entry