• Magic Mike XXL

    Magic Mike XXL

    ★★★★½

    One of the most deliciously joyous films ever made. Pure of heart and spectacle. 

    Would love to see Sandler and the Happy Madison crew do something inspired by this with a taste of The Full Monty. 

    Would put this up in the highest echelons of great sequels.

  • Fallen Angels

    Fallen Angels

    ★★★★

    Revelatory camera work

  • Chungking Express

    Chungking Express

    ★★★★½

    Magnificent. 

    Preferred the first story on this go around.

  • The Tragedy of Macbeth

    The Tragedy of Macbeth

    ★★★½

    With Denzel’s magnificently calm performance, this film borders on being essential. 

    The guilt of a crime consuming and unraveling the life of a couple feels so in line with what I love from Coen. So surprised I didn’t make the connection earlier. 

    While I am glad and excited to see Macbeth brought to the screen with its intended setting intact, I do wonder what could have been if this hand been an interesting interpretation of one of the great texts like O Brother, Where Art Thou? as a take on the Odyssey. But also think it’s lame when it’s just mafia Macbeth or whatever.

  • Waking Life

    Waking Life

    ★★★★

    Hooting and hollering like a marvel fan when Ethan Hawke & Julie Delpy pop in as Jesse & Celine from the Before Trilogy. 

    Watched this at a point where I don’t know how normal to live my life. Do I go to the movies? Do I see friends? Do I leave the house? It made me desperate to do one of my favourite things, go to the art gallery. I think I will go during the week. 

    The expressionistic and abstract visuals breath such new life and insight into how I experience the existentialism of Linklater’s work.

  • Scream

    Scream

    ★★★½

    In its finest moments, Scream feels necessary. Especially after the glut of legacy sequels we've just waded through (with their varying levels of meta-self-awareness and commentary). It satisfies the raison d'être that I feared this ever-evolving piece of post-modern art would feel lacking in without the mentorship of the great Wes Craven.

    The metatextual commentary is what is most important for me in Scream films. It's exciting seeing it fall into place here. It really works. It satisfies. My slasher…

  • Grown Ups

    Grown Ups

    ★★★

    Some of the most chilled out low stakes holiday vibes to laze around in. 

    Kevin James, mvp.

  • The Outsiders

    The Outsiders

    ★★★½

    Watched the theatrical cut on the new 4k UHD.

    Prefer the theatrical slightly for Carmine Coppola's beautiful music. Just works a little better over the longer more book loyal experience of the Complete Novel.

    This and sounds beautiful in 4k. Loaded with as many special features as a criterion and both cuts of the film. Huge recommendation to pick this up.

  • Just Go with It

    Just Go with It

    Sandler and Aniston are so charming together!

    Would love to see them in a better movie together!

  • Munich

    Munich

    ★★★★

    Would love to see sir Stevie and Bana team up again. 

    00s era Spielberg is so varied and vibrant.

  • The Karate Kid Part III

    The Karate Kid Part III

    ★★★

    Bananas sequel. Had heard this was a stinker my whole life so I guess expectations were low allowing for the true insanity of this flick to become quite gripping. 

    Genuinely, I adored the villain. An evil and eccentric billionaire that dedicates weeks of his life to covertly torturing and ruining the life of our hero Daniel. Fkn wild stuff. This plutonium asshole makes more sense in a Roger Moore Bond flick than in a teen karate drama. 

    There’s always beautiful moments that strengthen these films. Here, we’ve got some majestically shot training montage with Morita and Macchio.

  • The Karate Kid Part II

    The Karate Kid Part II

    ★★★½

    Don’t think I had ever seen this! Can’t believe it!

    Quite a bit better than I expected. The plot is dedicated to Miyagi, is beautifully lead by him and Morita’s kind performance but if only the run time was as committed to him. 

    I love seeing Daniel coming along for the ride but his arc is just a copy of his experiences in the first film.


    I think the worst thing these films adopt from the Rocky format is the…