Alexei has logged 37 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Pitch Black

Pitch Black

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Gotti

Gotti

2018
×
Read the review Edit this entry  
30
Message from the King

Message from the King

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Leprechaun in the Hood

Leprechaun in the Hood

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Big Daddy

Big Daddy

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Safety Last!

Safety Last!

1923
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
When Worlds Collide

When Worlds Collide

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ema

Ema

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Carpetbaggers

The Carpetbaggers

1964
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Host

Host

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Belly

Belly

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Tenet

Tenet

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
High School Musical

High School Musical

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Gates of Heaven

Gates of Heaven

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
City So Real

City So Real

2020
×
Read the review Edit this entry  
16
Shirley

Shirley

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Player

The Player

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Wendy

Wendy

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Grease

Grease

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Some Kind of Heaven

Some Kind of Heaven

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
No Way to Treat a Lady

No Way to Treat a Lady

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Night Falls on Manhattan

Night Falls on Manhattan

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Place in the Sun

A Place in the Sun

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Bamboozled

Bamboozled

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Waterloo

Waterloo

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Sorry, Wrong Number

Sorry, Wrong Number

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
My Beautiful Laundrette

My Beautiful Laundrette

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Little Fockers

Little Fockers

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
02
The War of the Worlds

The War of the Worlds

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Anaconda

Anaconda

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Duellists

The Duellists

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
I Married a Monster from Outer Space

I Married a Monster from Outer Space

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry