Alexei has logged 548 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
At Close Range

At Close Range

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Holiday

Holiday

1938
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Feels Good Man

Feels Good Man

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Boys State

Boys State

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
Read the review Edit this entry  
29
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Education

Education

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Beastie Boys Story

Beastie Boys Story

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Deep

The Deep

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Spree

Spree

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
26
In Paris

In Paris

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Burrow

Burrow

2020
×
Edit this entry  
25
Mariah Carey's Magical Christmas Special

Mariah Carey's Magical Christmas Special

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
Read the review Edit this entry  
24
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Serendipity

Serendipity

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Scrooge

Scrooge

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Salut les Cubains

Salut les Cubains

1963
×
Read the review Edit this entry  
23
Ulysse

Ulysse

1983
×
Read the review Edit this entry  
22
The Little Rascals

The Little Rascals

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Miles Davis: Birth of the Cool

Miles Davis: Birth of the Cool

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
Read the review Edit this entry  
22
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Tripping with Nils Frahm

Tripping with Nils Frahm

2020
×
Read the review Edit this entry  
22
The Long Kiss Goodnight

The Long Kiss Goodnight

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Decline of Western Civilization Part II: The Metal Years

The Decline of Western Civilization Part II: The Metal Years

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Farewell Amor

Farewell Amor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Farewell Meu Amor

Farewell Meu Amor

2016
×
Edit this entry  
21
Cold Meridian

Cold Meridian

2020
×
Edit this entry  
20
Hollywood Vice Squad

Hollywood Vice Squad

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
One from the Heart

One from the Heart

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fire in the Sky

Fire in the Sky

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dead Again

Dead Again

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Eight Crazy Nights

Eight Crazy Nights

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry