manav has logged 326 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Edit this entry  
18
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
★★★★
Edit this entry  
10
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★★
Edit this entry  
06
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
JFK

JFK

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
Read the review Edit this entry  
02
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Avatar

Avatar

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl

2015
×
★★★★
Edit this entry  
25
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
King Richard

King Richard

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry