• Stalag 17

    ★★★★

  • Moulin Rouge

    ★★★

  • The Turning Point

    ★★

  • Clash by Night

    ★★★

  • Umberto D.

    ★★★★

  • A Millionaire for Christy

    ★★★½

  • He Ran All the Way

    ★★★½

  • Born Yesterday

    ★★★★★

  • Never a Dull Moment

    ★★★

  • Sunset Boulevard

    ★★★★★

  • The Asphalt Jungle

    ★★★★

  • Key to the City

    ★★½

  • East Side, West Side

    ★★

  • Tension

    ★★★½

  • Stray Dog

    ★★★★★

  • The Heiress

    ★★★★★

  • The Third Man

    ★★★★★

  • Macbeth

    ★★★★

  • If Winter Comes

    ★★½

  • The Lady from Shanghai

    ★★★★

  • High Wall

    ★★★½

  • Out of the Past

    ★★★★★

  • Song of the Thin Man

    ★½

  • The Hucksters

    ★★★

  • Born to Kill

    ★★★½

  • Black Narcissus

    ★★★★

  • The Two Mrs. Carrolls

    ★★★

  • Nora Prentiss

    ★★★½

  • Song of the South

  • The Killers

    ★★★

  • Of Human Bondage

    ★★★

  • One More Tomorrow

    ★★½

  • Dragonwyck

    ★★★

  • Mildred Pierce

    ★★★★★

  • Our Vines Have Tender Grapes

    ★★★

  • The Strange Affair of Uncle Harry

    ★★★

  • The Cheaters

    ★★★

  • Murder, He Says

    ★★★★

  • The Thin Man Goes Home

    ★★★★

  • The Three Caballeros

    ★★★★

  • Double Indemnity

    ★★★★★

  • Cover Girl

    ★★★★

  • Jane Eyre

    ★★★★½

  • Old Acquaintance

    ★★★

  • Government Girl

    ★★★

  • Princess O'Rourke

    ★★★

  • Thank Your Lucky Stars

    ★★★

  • The More the Merrier

    ★★★★★

  • Now, Voyager

    ★★★★

  • The Glass Key

    ★★★

  • The Palm Beach Story

    ★★★★

  • This Gun for Hire

    ★★★★

  • Fingers at the Window

    ★★½

  • To Be or Not to Be

    ★★★★★

  • A Date with the Falcon

    ★★

  • Ball of Fire

    ★★★★

  • Shadow of the Thin Man

    ★★★

  • It Started with Eve

    ★★★½

  • When Ladies Meet

    ★★★★

  • The Bride Came C.O.D.

    ★★★½

  • Love Crazy

    ★★★★

  • Affectionately Yours

  • Citizen Kane

    ★★★★★

  • The Sea Wolf

    ★★★

  • Dr. Kildare's Crisis

    ★★★

  • Susan and God

    ★★★

  • Dr. Kildare's Strange Case

    ★★½

  • Too Many Husbands

    ★★★★

  • Another Thin Man

    ★★★

  • The Women

    ★★★★½

  • In Name Only

    ★★★½

  • Idiot's Delight

    ★★★