Olympia has logged 84 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Umberto D.

Umberto D.

1952
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Three Caballeros

The Three Caballeros

1944
×
★★★★
Edit this entry  
31
High School Musical

High School Musical

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Female

Female

1933
×
★★★½
Edit this entry  
30
Three on a Match

Three on a Match

1932
×
★★★★
Edit this entry  
29
Wife vs. Secretary

Wife vs. Secretary

1936
×
★★★
Edit this entry  
28
The Heiress

The Heiress

1949
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Of Human Bondage

Of Human Bondage

1946
×
★★★
Edit this entry  
27
Double, Double, Toil and Trouble

Double, Double, Toil and Trouble

1993
×
Edit this entry  
27
Death of a Scoundrel

Death of a Scoundrel

1956
×
★★½
Edit this entry  
27
The Asphalt Jungle

The Asphalt Jungle

1950
×
★★★★
Edit this entry  
26
It Started with Eve

It Started with Eve

1941
×
★★★½
Edit this entry  
25
The People vs. George Lucas

The People vs. George Lucas

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Song of the South

Song of the South

1946
×
Read the review Edit this entry  
25
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★★
Edit this entry  
24
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Born to Kill

Born to Kill

1947
×
★★★½
Edit this entry  
24
Our Vines Have Tender Grapes

Our Vines Have Tender Grapes

1945
×
★★★
Edit this entry  
23
Bay of Angels

Bay of Angels

1963
×
★★★★
Edit this entry  
23
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★
Edit this entry  
23
High Wall

High Wall

1947
×
★★★½
Edit this entry  
23
Touchez Pas au Grisbi

Touchez Pas au Grisbi

1954
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Immortal Story

The Immortal Story

1968
×
★★★½
Edit this entry  
23
Tension

Tension

1949
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Richest Girl in the World

The Richest Girl in the World

1934
×
★★★
Edit this entry  
22
Splendor

Splendor

1935
×
★★½
Edit this entry  
22
These Three

These Three

1936
×
★★★★
Edit this entry  
21
Please Don't Eat the Daisies

Please Don't Eat the Daisies

1960
×
★★½
Edit this entry  
21
Speak Easily

Speak Easily

1932
×
★★★
Edit this entry  
21
Never a Dull Moment

Never a Dull Moment

1950
×
★★★
Edit this entry  
20
The Sea Wolf

The Sea Wolf

1941
×
★★★
Edit this entry  
20
Pal Joey

Pal Joey

1957
×
★★★½
Edit this entry  
19
Old Acquaintance

Old Acquaintance

1943
×
★★★
Edit this entry  
19
The Women

The Women

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Red Dust

Red Dust

1932
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Girl Can't Help It

The Girl Can't Help It

1956
×
★★★
Edit this entry  
18
Fools for Scandal

Fools for Scandal

1938
×
Read the review Edit this entry  
18
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
17
A Date with the Falcon

A Date with the Falcon

1942
×
★★
Edit this entry  
17
Heartbeat

Heartbeat

1968
×
★★★
Edit this entry  
17
Claire Darling

Claire Darling

2018
×
★★
Edit this entry  
16
Skidoo

Skidoo

1968
×
Edit this entry  
15
Madame X

Madame X

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Taste of Honey

A Taste of Honey

1961
×
★★★½
Edit this entry  
15
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Strike

Strike

1925
×
★★★★
Edit this entry  
14
Topper

Topper

1937
×
★★★
Edit this entry  
13
Saturday Night and Sunday Morning

Saturday Night and Sunday Morning

1960
×
★★★★
Edit this entry  
13
Susan and God

Susan and God

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry