Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★
Edit this entry  
10
Stalag 17

Stalag 17

1953
×
★★★★
Edit this entry  
10
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Swimming Pool

The Swimming Pool

1969
×
★★
Edit this entry  
31
No Man of Her Own

No Man of Her Own

1932
×
★★½
Edit this entry  
31
In Name Only

In Name Only

1939
×
★★★½
Edit this entry  
30
Farewell, My Lovely

Farewell, My Lovely

1975
×
★★★
Edit this entry  
29
Body Heat

Body Heat

1981
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Ticket of No Return

Ticket of No Return

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★★
Edit this entry  
30
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
29
High Pressure

High Pressure

1932
×
★★
Edit this entry  
29
Love Crazy

Love Crazy

1941
×
★★★★
Edit this entry  
29
Lawyer Man

Lawyer Man

1932
×
★★½
Edit this entry  
28
Jane Eyre

Jane Eyre

1943
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Dragonwyck

Dragonwyck

1946
×
★★★
Edit this entry  
25
A Millionaire for Christy

A Millionaire for Christy

1951
×
★★★½
Edit this entry  
18
Thank Your Lucky Stars

Thank Your Lucky Stars

1943
×
★★★
Edit this entry  
18
The Bitter Stems

The Bitter Stems

1956
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Oklahoma!

Oklahoma!

1955
×
★★★
Edit this entry  
16
Illicit

Illicit

1931
×
★★½
Edit this entry  
16
Nothing Sacred

Nothing Sacred

1937
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Prizefighter and the Lady

The Prizefighter and the Lady

1933
×
★★
Edit this entry  
09
The Bride Came C.O.D.

The Bride Came C.O.D.

1941
×
★★★½
Edit this entry  
08
What's the Matter with Helen?

What's the Matter with Helen?

1971
×
★½
Edit this entry  
08
The Devil's Disciple

The Devil's Disciple

1959
×
★★★
Edit this entry  
07
When Ladies Meet

When Ladies Meet

1941
×
★★★★
Edit this entry  
03
Sinners in the Sun

Sinners in the Sun

1932
×
★½
Edit this entry  
03
Key to the City

Key to the City

1950
×
★★½
Edit this entry  
30
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
...And Justice for All

...And Justice for All

1979
×
★★★
Edit this entry  
15
Murder, He Says

Murder, He Says

1945
×
★★★★
Edit this entry  
08
Dr. Kildare's Strange Case

Dr. Kildare's Strange Case

1940
×
★★½
Edit this entry  
20
Too Many Husbands

Too Many Husbands

1940
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★★
Edit this entry  
16
Idiot's Delight

Idiot's Delight

1939
×
★★★
Edit this entry  
16
It Pays to Advertise

It Pays to Advertise

1931
×
★★
Edit this entry  
24
Autumn Leaves

Autumn Leaves

1956
×
★★★
Edit this entry  
23
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★★★
Edit this entry  
23
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Cover Girl

Cover Girl

1944
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★★
Edit this entry  
18
A Woman of Experience

A Woman of Experience

1931
×
★★½
Edit this entry  
17
Three Faces East

Three Faces East

1930
×
★★
Edit this entry  
17
Jeanne Eagels

Jeanne Eagels

1957
×
★★★
Edit this entry  
16
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Jewel Robbery

Jewel Robbery

1932
×
★★★★
Edit this entry