theriverjordan has logged 69 entries for films during March 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Duel in the Sun

Duel in the Sun

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Ox-Bow Incident

The Ox-Bow Incident

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
They Died with Their Boots On

They Died with Their Boots On

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Arizona

Arizona

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
He Who Gets Slapped

He Who Gets Slapped

1924
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Way Out West

Way Out West

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Cimarron

Cimarron

1931
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The Big Trail

The Big Trail

1930
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Wind

The Wind

1928
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Kid Brother

The Kid Brother

1927
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Go West

Go West

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sergeant Rutledge

Sergeant Rutledge

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Long Gray Line

The Long Gray Line

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Sun Shines Bright

The Sun Shines Bright

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Quiet Man

The Quiet Man

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Wagon Master

Wagon Master

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Rio Grande

Rio Grande

1950
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
She Wore a Yellow Ribbon

She Wore a Yellow Ribbon

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Fort Apache

Fort Apache

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
My Darling Clementine

My Darling Clementine

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
They Were Expendable

They Were Expendable

1945
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
How Green Was My Valley

How Green Was My Valley

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Long Voyage Home

The Long Voyage Home

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Grapes of Wrath

The Grapes of Wrath

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Drums Along the Mohawk

Drums Along the Mohawk

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Young Mr. Lincoln

Young Mr. Lincoln

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Whole Town's Talking

The Whole Town's Talking

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Informer

The Informer

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Iron Horse

The Iron Horse

1924
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Urban Cowboy

Urban Cowboy

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The China Syndrome

The China Syndrome

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Barkleys of Broadway

The Barkleys of Broadway

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Major and the Minor

The Major and the Minor

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Kitty Foyle

Kitty Foyle

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bachelor Mother

Bachelor Mother

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Carefree

Carefree

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Vivacious Lady

Vivacious Lady

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Shall We Dance

Shall We Dance

1937
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Follow the Fleet

Follow the Fleet

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Gay Divorcee

The Gay Divorcee

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
She-Devil

She-Devil

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Desperately Seeking Susan

Desperately Seeking Susan

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Smithereens

Smithereens

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Desert Hearts

Desert Hearts

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Smooth Talk

Smooth Talk

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Born in Flames

Born in Flames

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Suburbia

Suburbia

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry