• Luca

  • The Queen's Gambit

    ★★★★

  • Soul

    ★★★½

  • The Ties

    ★★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★½

  • Volare

    ★★½

  • Martin Eden

    ★★★½

  • Joker

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • Pet Sematary

    ★★★

  • A Star Is Born

    ★★★

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★½

  • The Favourite

    ★★★

  • On My Skin

    ★★★★

  • Walking on Water

    ★★★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★★

  • Shoplifters

    ★★★★½

  • Hereditary

    ★½

  • The Commuter

    ★★★½

  • Phantom Thread

    ★★★★½

  • Ferdinand

    ★★★

  • Coco

    ★★★★

  • mother!

    ★★½

  • The Shape of Water

    ★★★½

  • The Emoji Movie

  • Dunkirk

    ★★★½

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★★

  • Columbus

    ★★★½

  • Deepwater Horizon

    ★★★½

  • Nocturnal Animals

    ★★★★½

  • La La Land

    ★★★★

  • It's Only the End of the World

    ★★★

  • Paterson

    ★★★

  • Toni Erdmann

    ★★★½

  • The Angry Birds Movie

  • Zootopia

    ★★★★

  • Perfect Strangers

    ★★★★

  • The Hateful Eight

    ★★★½

  • The Lobster

    ★★★½

  • The Little Prince

    ★★★½

  • Love

    ★★★★½

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★

  • Cinderella

  • Big Eyes

    ★★★

  • Interstellar

    ★★★★

  • The Theory of Everything

  • Leopardi

    ★★★★

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★

  • Maleficent

    ★½

  • Mommy

    ★★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★½

  • Whiplash

    ★★★★

  • The Secret Life of Walter Mitty

    ★★★

  • Oldboy

  • Ida

    ★★★★

  • Her

    ★★★★

  • Prisoners

    ★★★★

  • Monsters University

  • The Great Beauty

    ★★★★½

  • The Great Gatsby

    ★★★★

  • Upstream Color

    ★★★★½

  • Django Unchained

    ★★★★

  • Life of Pi

    ★★★★½

  • Flight

    ★★★★

  • Skyfall

  • In the House

    ★★★★

  • The Impossible

  • Hotel Transylvania