Jacob has logged 759 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Layer Cake

Layer Cake

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Tokyo Olympiad

Tokyo Olympiad

1965
×
Read the review Edit this entry  
30
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Telephone Box

The Telephone Box

1972
×
Read the review Edit this entry  
29
X: The Man with the X-Ray Eyes

X: The Man with the X-Ray Eyes

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Thunderball

Thunderball

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
El Topo

El Topo

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Last Summer

Last Summer

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Krampus

Krampus

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Buzz Lightyear of Star Command: The Adventure Begins

Buzz Lightyear of Star Command: The Adventure Begins

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Grey

The Grey

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Saturday Night Fever

Saturday Night Fever

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Beverly Hills Cop

Beverly Hills Cop

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Homefront

Homefront

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mr. Bean: Funeral

Mr. Bean: Funeral

2015
×
Read the review Edit this entry  
18
Mr. Bean's Holiday

Mr. Bean's Holiday

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bean

Bean

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
From All of Us to All of You

From All of Us to All of You

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
30 Days of Night

30 Days of Night

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Klaus

Klaus

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Face Lift

Face Lift

2017
×
Read the review Edit this entry  
12
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Maudie

Maudie

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Animal House

Animal House

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Wind Chill

Wind Chill

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Dou kyu sei – Classmates

Dou kyu sei – Classmates

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★
Read the review Edit this entry