Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
To the Ends of the Earth

To the Ends of the Earth

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Air Doll

Air Doll

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Time That Remains

The Time That Remains

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
3 Bad Men

3 Bad Men

1926
×
Read the review Edit this entry  
15
Becky

Becky

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Mandy

Mandy

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hana

Hana

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Fireworks Wednesday

Fireworks Wednesday

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Millennium Mambo

Millennium Mambo

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Eagle Shooting Heroes

The Eagle Shooting Heroes

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★½
Edit this entry  
11
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Ten Commandments

The Ten Commandments

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Exiled

Exiled

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Nobody Knows

Nobody Knows

2004
×
Read the review Edit this entry  
07
Peppermint Candy

Peppermint Candy

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
L'Eclisse

L'Eclisse

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Election

Election

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Our Little Sister

Our Little Sister

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
It Must Be Heaven

It Must Be Heaven

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
A Family

A Family

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Road to Perdition

Road to Perdition

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Asako I & II

Asako I & II

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★½
Edit this entry  
29
Thelma

Thelma

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
After Life

After Life

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Kill the Irishman

Kill the Irishman

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★½
Edit this entry  
26
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Her

Her

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Isle

The Isle

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Away We Go

Away We Go

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Beasts of No Nation

Beasts of No Nation

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Grandmaster

The Grandmaster

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Sweat

Sweat

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Annette

Annette

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry