• It Happened One Night

    ★★★★★

  • The Son of Kong

    ★★★

  • The Invisible Man

    ★★★★★

  • King Kong

    ★★★★★

  • Murders in the Zoo

    ★★★½

  • 42nd Street

    ★★★½

  • Cavalcade

    ★★½

  • Island of Lost Souls

    ★★★★½

  • A Farewell to Arms

    ★★★

  • The Old Dark House

    ★★★★★

  • Vampyr

    ★★

  • Grand Hotel

    ★★★★

  • The Mummy

    ★★★★

  • Frankenstein

    ★★★★★

  • Drácula

    ★★★

  • Dracula

    ★★★★

  • Cimarron

  • Creation

    ★★★★

  • The Big House

    ★★★

  • All Quiet on the Western Front

    ★★★★½

  • The Divorcee

    ★★★½

  • Un Chien Andalou

    ★★★★

  • The Broadway Melody

    ★★

  • Steamboat Willie

    ★★★★

  • Sunrise: A Song of Two Humans

    ★★★★

  • Wings

    ★★★½

  • Metropolis

    ★★★★★

  • The Phantom of the Opera

    ★★★★

  • Häxan

    ★★★★

  • Nosferatu

    ★★★★

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★★

  • Gertie the Dinosaur

  • A Trip to the Moon

    ★★★★½

  • The Arrival of a Train at La Ciotat

  • The Godfather Collection