Matt has logged 49 entries for films during February 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Cobain: Montage of Heck

Cobain: Montage of Heck

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Night Stalker

The Night Stalker

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Batman Beyond: Return of the Joker

Batman Beyond: Return of the Joker

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Green Book

Green Book

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Kid Stays in the Picture

The Kid Stays in the Picture

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Nobody's Fool

Nobody's Fool

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Naked Face

The Naked Face

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Kill Bill: The Whole Bloody Affair

Kill Bill: The Whole Bloody Affair

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
As Good as It Gets

As Good as It Gets

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Deep Rising

Deep Rising

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Destroyer

Destroyer

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
What's Up, Tiger Lily?

What's Up, Tiger Lily?

1966
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Zelig

Zelig

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Under the Volcano

Under the Volcano

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Tenant

The Tenant

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bao

Bao

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Cars 3

Cars 3

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry