Sort by

Graham has logged 86 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Show Me Love

Show Me Love

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Red Beard

Red Beard

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Tommy

Tommy

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The White Tiger

The White Tiger

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
La Belle Noiseuse

La Belle Noiseuse

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Il Sorpasso

Il Sorpasso

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Histoire(s) du Cinéma 1a: All the (Hi)stories

Histoire(s) du Cinéma 1a: All the (Hi)stories

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
I Am Cuba

I Am Cuba

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Within Temptation - Wacken 2019

Within Temptation - Wacken 2019

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Streetwise

Streetwise

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Given Word

The Given Word

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Within Temptation: Hydra Live In Concert

Within Temptation: Hydra Live In Concert

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Black Mass of the Nazi Sex Wizard

Black Mass of the Nazi Sex Wizard

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Slow Torture Puke Chamber

Slow Torture Puke Chamber

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
25
ReGOREgitated Sacrifice

ReGOREgitated Sacrifice

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Slaughtered Vomit Dolls

Slaughtered Vomit Dolls

2006
×
Read the review Edit this entry  
25
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Neon Genesis Evangelion

Neon Genesis Evangelion

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Children of Paradise

Children of Paradise

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Outside the Wire

Outside the Wire

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Vile

Vile

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Macario

Macario

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
An Autumn Afternoon

An Autumn Afternoon

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Neon Genesis Evangelion

Neon Genesis Evangelion

1995
×
Read the review Edit this entry  
20
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Slash: Raised On the Sunset Strip

Slash: Raised On the Sunset Strip

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Young and the Damned

The Young and the Damned

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Life and Death of Colonel Blimp

The Life and Death of Colonel Blimp

1943
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Arbor

The Arbor

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Moment of Innocence

A Moment of Innocence

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Umberto D.

Umberto D.

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Carry On Camping

Carry On Camping

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ratcatcher

Ratcatcher

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Napoleon

Napoleon

1927
×
★★★
Read the review Edit this entry