Cam has logged 137 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★
Edit this entry  
10
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★
Edit this entry  
09
Morvern Callar

Morvern Callar

2002
×
★★★★
Edit this entry  
07
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Other Guys

The Other Guys

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★
Edit this entry  
04
Paranoid Park

Paranoid Park

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
N.U.

N.U.

1948
×
Read the review Edit this entry  
02
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★½
Edit this entry  
02
They Live

They Live

1988
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★½
Edit this entry  
30
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
Edit this entry  
29
Norbit

Norbit

2007
×
★½
Edit this entry  
27
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★½
Edit this entry  
25
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★
Edit this entry  
24
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★½
Edit this entry  
23
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
M

M

1931
×
★★★★
Edit this entry  
20
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Twilight

Twilight

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
½
Edit this entry  
16
Trash Humpers

Trash Humpers

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★½
Edit this entry  
11
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Face of Another

The Face of Another

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Tall Girl

Tall Girl

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Angus, Thongs and Perfect Snogging

Angus, Thongs and Perfect Snogging

2008
×
★★★
Edit this entry  
04
Wake in Fright

Wake in Fright

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Flushed Away

Flushed Away

2006
×
★★★★
Edit this entry  
30
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★½
Edit this entry  
25
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Too Many Cooks

Too Many Cooks

2014
×
Edit this entry  
22
Two Distant Strangers

Two Distant Strangers

2020
×
Read the review Edit this entry  
15
From Beyond

From Beyond

1986
×
★★★
Edit this entry  
14
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★
Edit this entry  
12
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry