TheNinthHeart has logged 601 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Christmas Tree

The Christmas Tree

1991
×
½
Read the review Edit this entry  
30
The Christmas Martian

The Christmas Martian

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Christmas Vacation 2: Cousin Eddie's Island Adventure

Christmas Vacation 2: Cousin Eddie's Island Adventure

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Elf Bowling the Movie

Elf Bowling the Movie

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
10
At the Meeting with Joyous Death

At the Meeting with Joyous Death

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Trapped!

Trapped!

2006
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Not Like Us

Not Like Us

1995
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Micro Mini Kids

Micro Mini Kids

2001
×
½
Read the review Edit this entry  
04
My Uncle the Alien

My Uncle the Alien

1996
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Little Ghost

Little Ghost

1997
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Santa Jaws

Santa Jaws

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
29
A Karate Christmas Miracle

A Karate Christmas Miracle

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Elf-Man

Elf-Man

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Homeless for the Holidays

Homeless for the Holidays

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Crawlspace

Crawlspace

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Ash Tree

The Ash Tree

1975
×
Read the review Edit this entry  
18
TeenAlien

TeenAlien

1978
×
Read the review Edit this entry  
16
Lost Hearts

Lost Hearts

1973
×
Read the review Edit this entry  
14
The Signalman

The Signalman

1976
×
Read the review Edit this entry  
12
Wavelength

Wavelength

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Tarry-Dan Tarry-Dan Scarey Old Spooky Man

Tarry-Dan Tarry-Dan Scarey Old Spooky Man

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Haunting Harmony

A Haunting Harmony

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Stalls of Barchester

The Stalls of Barchester

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Alien Lover

Alien Lover

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Stigma

Stigma

1977
×
Read the review Edit this entry  
03
The Sect

The Sect

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Robot Holocaust

Robot Holocaust

1986
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Threshold of the Void

Threshold of the Void

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Johnny And The Dead

Johnny And The Dead

1995
×
Read the review Edit this entry  
17
Étoile

Étoile

1989
×
Read the review Edit this entry  
16
Moonchild

Moonchild

1974
×
Read the review Edit this entry  
16
Duplicates

Duplicates

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Johnny And The Bomb

Johnny And The Bomb

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Living Grave

The Living Grave

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Man with the Power

The Man with the Power

1978
×
Read the review Edit this entry  
30
The Daedalus Equations

The Daedalus Equations

1976
×
Read the review Edit this entry  
28
Manuel on the Island of Wonders

Manuel on the Island of Wonders

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Caretaker

The Caretaker

1963
×
Read the review Edit this entry  
18
Odwrócona Góra

Odwrócona Góra

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Blood Clan

Blood Clan

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
W.E.I.R.D. World

W.E.I.R.D. World

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Last Child

The Last Child

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Orion Loop

The Orion Loop

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Night of Death!

Night of Death!

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Worst Witch

The Worst Witch

1986
×
Read the review Edit this entry  
09
The Spirits of Jupiter

The Spirits of Jupiter

1984
×
Read the review Edit this entry  
06
Satan's School for Girls

Satan's School for Girls

1973
×
Read the review Edit this entry  
03
You'll Never See Me Again

You'll Never See Me Again

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Alternative 3

Alternative 3

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Medusa Touch

The Medusa Touch

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry