graham 🍕 has logged 48 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Monsters vs Aliens

Monsters vs Aliens

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
A Turtle's Tale: Sammy's Adventures

A Turtle's Tale: Sammy's Adventures

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Mandy

Mandy

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Never Sleep Again: The Elm Street Legacy

Never Sleep Again: The Elm Street Legacy

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
mother!

mother!

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Don Cheadle Is Captain Planet

Don Cheadle Is Captain Planet

2011
×
Read the review Edit this entry  
23
Crystal Lake Memories: The Complete History of Friday the 13th

Crystal Lake Memories: The Complete History of Friday the 13th

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Jason X

Jason X

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Kronk's New Groove

Kronk's New Groove

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Scream, Queen! My Nightmare on Elm Street

Scream, Queen! My Nightmare on Elm Street

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th

Friday the 13th

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Jason Goes to Hell: The Final Friday

Jason Goes to Hell: The Final Friday

1993
×
Read the review Edit this entry  
10
Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Clue

Clue

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Friday the 13th Part VII: The New Blood

Friday the 13th Part VII: The New Blood

1988
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Friday the 13th: A New Beginning

Friday the 13th: A New Beginning

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Grey Gardens

Grey Gardens

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Shark Tale

Shark Tale

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry