thelistislife42 has logged 84 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mother

Mother

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Moon-Spinners

The Moon-Spinners

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Treasure Planet

Treasure Planet

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
That Darn Cat!

That Darn Cat!

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Love, Death & Robots: Zima Blue

Love, Death & Robots: Zima Blue

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Love, Death & Robots: Blindspot

Love, Death & Robots: Blindspot

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Love, Death & Robots: Lucky 13

Love, Death & Robots: Lucky 13

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Love, Death & Robots: Alternate Histories

Love, Death & Robots: Alternate Histories

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Love, Death & Robots: Helping Hand

Love, Death & Robots: Helping Hand

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Love, Death & Robots: Fish Night

Love, Death & Robots: Fish Night

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Love, Death & Robots: Shape-Shifters

Love, Death & Robots: Shape-Shifters

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Love, Death & Robots: The Dump

Love, Death & Robots: The Dump

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Love, Death & Robots: Good Hunting

Love, Death & Robots: Good Hunting

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Love, Death & Robots: Suits

Love, Death & Robots: Suits

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Love, Death & Robots: The Witness

Love, Death & Robots: The Witness

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Love, Death & Robots: Sucker of Souls

Love, Death & Robots: Sucker of Souls

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Love, Death & Robots: The Secret War

Love, Death & Robots: The Secret War

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Love, Death & Robots: When the Yogurt Took Over

Love, Death & Robots: When the Yogurt Took Over

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Love, Death & Robots: Sonnie's Edge

Love, Death & Robots: Sonnie's Edge

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Love, Death & Robots: Ice Age

Love, Death & Robots: Ice Age

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Love, Death & Robots: Beyond the Aquila Rift

Love, Death & Robots: Beyond the Aquila Rift

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Love, Death & Robots: Three Robots

Love, Death & Robots: Three Robots

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Coherence

Coherence

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Unicorn Store

Unicorn Store

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Cosmos Laundromat

Cosmos Laundromat

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
April and the Extraordinary World

April and the Extraordinary World

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Horse Girl

Horse Girl

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
War and Peace

War and Peace

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
War and Peace, Part IV: Pierre Bezukhov

War and Peace, Part IV: Pierre Bezukhov

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
War and Peace, Part III: The Year 1812

War and Peace, Part III: The Year 1812

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
War and Peace, Part II: Natasha Rostova

War and Peace, Part II: Natasha Rostova

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
War and Peace, Part I: Andrei Bolkonsky

War and Peace, Part I: Andrei Bolkonsky

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Taylor Swift City of Lover Concert

Taylor Swift City of Lover Concert

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Good Morning

Good Morning

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Paris, Je T'Aime

Paris, Je T'Aime

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Big Time Adolescence

Big Time Adolescence

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Love, Rosie

Love, Rosie

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry