J. has logged 283 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
One Wonderful Sunday

One Wonderful Sunday

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Fred Claus

Fred Claus

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Bad Sleep Well

The Bad Sleep Well

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Madadayo

Madadayo

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Dennis the Menace

Dennis the Menace

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
GoldenEye

GoldenEye

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Bride for Christmas

A Bride for Christmas

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Scandal

Scandal

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
I Live in Fear

I Live in Fear

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Stray Dog

Stray Dog

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Most Beautiful

The Most Beautiful

1944
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Drunken Angel

Drunken Angel

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Underwater

Underwater

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Dersu Uzala

Dersu Uzala

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Sanshiro Sugata Part Two

Sanshiro Sugata Part Two

1945
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Sanshiro Sugata

Sanshiro Sugata

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Kagemusha

Kagemusha

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Manila in the Claws of Light

Manila in the Claws of Light

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Grass Labyrinth

Grass Labyrinth

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
We All Loved Each Other So Much

We All Loved Each Other So Much

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Demons

Demons

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Céline and Julie Go Boating

Céline and Julie Go Boating

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
An Elephant Sitting Still

An Elephant Sitting Still

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
Read the review Edit this entry  
14
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Red Beard

Red Beard

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Children of Paradise

Children of Paradise

1945
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Throw Away Your Books, Rally in the Streets

Throw Away Your Books, Rally in the Streets

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Underground

Underground

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Wild Wild West

Wild Wild West

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Best of Youth

The Best of Youth

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Satantango

Satantango

1994
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Eternity and a Day

Eternity and a Day

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
I Am Cuba

I Am Cuba

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Stay

Stay

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry