• Rear Window

    ★★★★★

  • On the Waterfront

    ★★★★

  • Johnny Guitar

    ★★★★½

  • Seven Samurai

    ★★★★★

  • The Hitch-Hiker

    ★★★★

  • Forbidden Games

    ★★★½

  • The Men Who Tread on the Tiger's Tail

    ★★★½

  • Singin' in the Rain

    ★★★★½

  • Outrage

    ★★★★½

  • Rashomon

    ★★★★½

  • Sunset Boulevard

    ★★★★★

  • The Gunfighter

    ★★★★½

  • Samson and Delilah

    ★★★

  • Stray Dog

    ★★★★½

  • The Third Man

    ★★★★½

  • Bicycle Thieves

    ★★★★★

  • Rope

    ★★★★½

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★★

  • Beauty and the Beast

    ★★★½

  • Brief Encounter

    ★★★★½

  • Casanova Brown

    ★★★★

  • Double Indemnity

    ★★★★½

  • To Be or Not to Be

    ★★★★★

  • Casablanca

  • Citizen Kane

    ★★★★★

  • Gone with the Wind

    ★★★★★

  • Snow White and the Seven Dwarfs

    ★★★★

  • Sabotage

    ★★★★

  • The Lonely Trail

    ★★½

  • Modern Times

    ★★★★★

  • Trouble in Paradise

    ★★★★★

  • I Was Born, But...

    ★★★★½

  • Shanghai Express

    ★★★½

  • Frankenstein

    ★★★★

  • M

    ★★★★

  • Un Chien Andalou

    ★★★★

  • Sunrise: A Song of Two Humans

    ★★★★★

  • Metropolis

    ★★★★★

  • A Sixth Part of the World

    ★★½

  • Sherlock, Jr.

    ★★★★½

  • The Kid

    ★★★★★

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★½

  • The Doll

    ★★★★½

  • Dante's Inferno

    ★★★

  • Dante's Inferno

    ★★★

  • Life of an American Fireman

  • A Trip to the Moon

  • Traffic Crossing Leeds Bridge

  • Sallie Gardner at a Gallop