theine has logged 28 entries for films during October 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Story of Triumphant Love

Story of Triumphant Love

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Mad Love

Mad Love

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Umbrella

Umbrella

1966
×
★★★½
Edit this entry  
31
Fidelity

Fidelity

2000
×
★★★
Edit this entry  
30
Pavoncello

Pavoncello

1967
×
★★★★
Edit this entry  
30
Southern Comfort

Southern Comfort

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Little Girl

Little Girl

2013
×
★★★★
Edit this entry  
27
Short Memory

Short Memory

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Cottage on Dartmoor

A Cottage on Dartmoor

1929
×
★★★★
Edit this entry  
24
Electronic Fables

Electronic Fables

1965
×
★★★½
Edit this entry  
24
Electronic Yoga

Electronic Yoga

1972
×
★★
Edit this entry  
24
Surreal Estate

Surreal Estate

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Empty Hours

The Empty Hours

2013
×
★★½
Edit this entry  
22
Tickled

Tickled

2016
×
★★½
Edit this entry  
19
White Ant

White Ant

2016
×
★★½
Edit this entry  
18
Sleeping Dogs

Sleeping Dogs

1977
×
★★½
Edit this entry  
18
Dangerous Game

Dangerous Game

1993
×
★★★½
Edit this entry  
17
Wasteland No. 1: Ardent Verdant

Wasteland No. 1: Ardent Verdant

2017
×
★★★½
Edit this entry  
16
Dead Mountaineer's Hotel

Dead Mountaineer's Hotel

1979
×
★★★½
Edit this entry  
15
Shopping

Shopping

1994
×
★★
Edit this entry  
15
The Black Beach

The Black Beach

2001
×
★★★
Edit this entry  
15
Hackers

Hackers

1995
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★½
Edit this entry  
10
The Sea

The Sea

2000
×
Edit this entry  
06
That Day

That Day

2003
×
★★★★
Edit this entry  
06
Wimbledon Stage

Wimbledon Stage

2001
×
★★★
Edit this entry  
05
City of Pirates

City of Pirates

1983
×
★★★★
Edit this entry  
05
Man on the Moon

Man on the Moon

1999
×
★★★★½
Edit this entry