Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Populaire

Populaire

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Cat o' Nine Tails

The Cat o' Nine Tails

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
In the Fade

In the Fade

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Fog

The Fog

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Monster Calls

A Monster Calls

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Tomorrow War

The Tomorrow War

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Adidas Vs. Puma: The Brother's Feud

Adidas Vs. Puma: The Brother's Feud

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Football Factory

The Football Factory

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Inferno

Inferno

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Opera

Opera

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Contagion

Contagion

2011
×
Read the review Edit this entry  
13
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Child's Play

Child's Play

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Seven Years in Tibet

Seven Years in Tibet

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Clue

Clue

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hostel: Part III

Hostel: Part III

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Creep

Creep

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Summer of 84

Summer of 84

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
OSS 117: Lost in Rio

OSS 117: Lost in Rio

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
OSS 117: Cairo, Nest of Spies

OSS 117: Cairo, Nest of Spies

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry