Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Blow the Man Down

Blow the Man Down

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Net

The Net

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
Passing

Passing

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Resident Evil

Resident Evil

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Scary Movie 4

Scary Movie 4

2006
×
Read the review Edit this entry  
06
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
Read the review Edit this entry  
05
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
Edit this entry  
03
Puella Magi Madoka Magica the Movie Part III: Rebellion

Puella Magi Madoka Magica the Movie Part III: Rebellion

2013
×
Edit this entry  
29
Gaia

Gaia

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Queen of the Damned

Queen of the Damned

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Resort

The Resort

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Silence

The Silence

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
09
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Way Down: God, Greed, and the Cult of Gwen Shamblin

The Way Down: God, Greed, and the Cult of Gwen Shamblin

2021
×
Edit this entry  
18
Blade

Blade

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Craft

The Craft

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Gunpowder Milkshake

Gunpowder Milkshake

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Blood Red Sky

Blood Red Sky

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Cruella

Cruella

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
Read the review Edit this entry  
23
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
07
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Twilight

Twilight

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
They Live

They Live

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Whip It

Whip It

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Tale

The Tale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Si

Si

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Lonely Blue Night

Lonely Blue Night

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
Read the review Edit this entry  
10
Lingua Franca

Lingua Franca

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry