TheGothicAlice has logged 105 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Death Machine

Death Machine

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Blood and Chocolate

Blood and Chocolate

2007
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Alone in the Dark

Alone in the Dark

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Open Your Eyes

Open Your Eyes

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Urban Ghost Story

Urban Ghost Story

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Aswang

Aswang

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Aswang

Aswang

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Drop Dead Rock

Drop Dead Rock

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Cthulhu Mansion

Cthulhu Mansion

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Cherry Falls

Cherry Falls

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
My Mom's a Werewolf

My Mom's a Werewolf

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dark Night of the Scarecrow

Dark Night of the Scarecrow

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Vamp

Vamp

1986
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Corpse

The Corpse

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Bleeders

Bleeders

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The House of Clocks

The House of Clocks

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Carmilla

Carmilla

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Kolobos

Kolobos

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jawbreaker

Jawbreaker

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Catman of Paris

The Catman of Paris

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Evil

The Evil

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Unnamable II

The Unnamable II

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Unnamable

The Unnamable

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Trancers

Trancers

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
She's the Man

She's the Man

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Destroyer

Destroyer

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Boy Who Cried Werewolf

The Boy Who Cried Werewolf

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Naked Witch

The Naked Witch

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Dark

The Dark

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hellmaster

Hellmaster

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Rumpelstiltskin

Rumpelstiltskin

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Deep Rising

Deep Rising

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Last Horror Movie

The Last Horror Movie

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Carnosaur 3: Primal Species

Carnosaur 3: Primal Species

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Carnosaur 2

Carnosaur 2

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Black Friday

Black Friday

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Carnosaur

Carnosaur

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Sinbad: Legend of the Seven Seas

Sinbad: Legend of the Seven Seas

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Meatball Machine

Meatball Machine

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Spider Labyrinth

The Spider Labyrinth

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Talk to Her

Talk to Her

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Blood of the Vampire

Blood of the Vampire

1958
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Shock Treatment

Shock Treatment

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry