Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Living Daylights

The Living Daylights

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Inbetweeners Movie

The Inbetweeners Movie

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
First Love

First Love

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Batman

Batman

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Moonraker

Moonraker

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Spy Who Loved Me

The Spy Who Loved Me

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Grucifixion

The Grucifixion

2021
×
Read the review Edit this entry  
30
The World Is Not Enough

The World Is Not Enough

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Muppet Movie

The Muppet Movie

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Man with the Golden Gun

The Man with the Golden Gun

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Next Karate Kid

The Next Karate Kid

1994
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Thunderball

Thunderball

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Star Trek: The Motion Picture

Star Trek: The Motion Picture

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bloodshot

Bloodshot

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Planet of the Apes

Planet of the Apes

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Live and Let Die

Live and Let Die

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
GoldenEye

GoldenEye

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
8 Mile

8 Mile

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Impossible

The Impossible

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Kick-Ass

Kick-Ass

2010
×
Read the review Edit this entry  
13
Tolkien

Tolkien

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry