• Titane

    Titane

    ★★★★½

    "Love is a dog from hell."

    With Titane, Ducournau confirms herself as a modern master of extreme cinema. Her fantastic debut Raw already showed an incredible potential, but this is on a whole other level. Following the steps of filmmakers such as David Cronenberg, Shinya Tsukamoto or Nicolas Winding Refn, she has crafted what could be the most exciting body horror film in a long while. The influences from the weird car eroticism from Crash, are evident, as well as…

  • VHS 94

    VHS 94

    ★★★½

    My ranking of the segments:

    1.) The Subject (Timo Tjahjanto)
    Timo's short is, as expected, the highlight of this film and another proof (like we needed more) that he is the modern master of the kind of action that crosses the boundaries of the genre and enters deeply into horror territory. Its blend of body-modification cyberpunk and Tjahjanto's privileged eye for the macabre, make this such a delicious combination! It gave me vibes from many things like: Shiraishi's Grotesque due…

  • No Time to Die

    No Time to Die

    ★★★★

    "Fool me once, fool me twice. Are you death or paradise?"

    This is the end of an era.
    I still remember going to the cinema in 2006 with my father and my brother when I was just a child to watch Casino Royale, to this day still one of the greatest action films of the 21st century, and being absolutely blown away by it. I was already a fan of the 007 Brosnan films, the Bond of my childhood. I…

  • Prisoners of the Ghostland

    Prisoners of the Ghostland

    ★★★★★

    "Impossible? Ha!
    If you told me three days ago I'd be standing here with one arm and one... TESTICLEEEEEEE!!! Trying to reason with you bitches. I would've said impossible too."

    First of all, I want to start by saying that I am extremely lucky to be living in a universe in which Sion Sono, my favourite filmmaker, and Nicolas Cage, my favourite actor, have met and made a picture together. If this was a visual novel, we would have collectively…

  • Ema

    Ema

    ★★★★

    Es una música de cárcel. Es una música para escuchar en la cárcel. Cha-tum cha-tum. Cha-tum cha-tum. Todo el pinche día. Todo. Es una música, claro, para no pensar. Justamente para olvidarte de la cárcel que tienes, para crear una cárcel en tu mente y para olvidarte de los barrotes que tienes enfrente. Pero es así: Cha-tum cha-tum. Es un ritmo hipnótico que te apendeja. Es eso, es una ilusión de la libertad. Es para que la gente no piense:…

  • The Forbidden Room

    The Forbidden Room

    ★★★★½

    "Too much chaos. Too many dancing stars."

    The Forbidden Room is, hands down, one of the most batshit crazy cinema rides I have ever experienced. The only accurate way I could describe how I felt watching it would be the equivalent of being drowning in the dark depths of a sparkling sea made of thousands of liquified celluloid films from different genres, times and countries, while trying to find the surface, only to breathe for the first time at the…

  • The Halt

    The Halt

    ★★★★★

    "This is a time where metal bands should keep making noise, to trash away all the sorrows!"

    Lav Diaz's Jin-Roh.

    If someone told me a couple of years ago that there would be a Lav Diaz film with: dystopian shootouts between armed fascist police squads and guerrilla groups, lesbian threesomes, sex "robots", a live performance, a girl who thirsts for fresh blood, military drones and a sniper scene, I would have laughed in disbelief, but here we are.

    Following the…

  • Descendants 3

    Descendants 3

    ★★★½

    Descendants as a fantasy RPG:

    PARTY LINE-UP

    1.) Mal
    Job: Witch
    Skills: Spell Book / Dragon Polymorph

    2.) Evie
    Job: Sage
    Skills: Magic Mirror / Sleeping Spray

    3.) Carlos De Vil
    Job: Ranger
    Skills: Pet Pal / Sling Shot
    Pet: Dude the Dog

    4.) Jay
    Job: Fighter
    Skills: Athletic Combat / Steal Items

  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

    Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

    ★★★★★

    "God's in his heaven. All's right with the world."

    In the pitiful current state of the anime film industry, filled with worthless mainstream school-life movies (typically with an out of place fantasy element) for all audiences, that don’t take the animation medium to its full potential nor justify being anime, and just mimic the work of other commercially successful directors such as Shinkai or Hosoda, who at the same time tried to be the next Miyazaki and failed miserably, leave…

  • The Saragossa Manuscript

    The Saragossa Manuscript

    ★★★★½

    "I don't know where reality ends and fantasy begins.
    You mean poetry?"

    Was there any chance in the world that I wouldn't completely fall in love with this 3 hour black and white surreal multithread period epic set in my homeland Spain but seen though the lens of a crazy Polish filmmaker?
    The answer is obviously: no.

    The Saragossa Manuscript is a personal favourite among some of the most important directors of all time, like Luis Buñuel or Martin Scorsese.…

  • The Black Cauldron

    The Black Cauldron

    ★★★★

    The Black Cauldron as a fantasy RPG:

    PARTY LINE-UP

    1.) Taran of Caer Dallben (Human ♂)
    Job: Warrior
    Skill: Wield Magic Sword
    Pet: Hen Wen (Oraculous Pig ♀)

    2.) Gurgi (Beast ♂)
    Job: Thief
    Skill: Pick Pocket

    3.) Princess Eilonwy (Human ♀)
    Job: Mage
    Skill: Summon Magic Orb

    4.) Flewddur Fflam (Human ♂)
    Job: Bard
    Skill: Play Harp/Lute

    FINAL BOSS
    The Horned King (Undead ♂)
    Job: Necromancer
    Skill: Raise Army of the Dead

  • Godzilla vs. Destoroyah

    Godzilla vs. Destoroyah

    ★★★★½

    "This might be Godzilla's last battle."

    The Godzilla Heisei series is absolutely incredible. Not only the people behind these films upped the game enormously in the technical department and in the special effects compared to the Showa series, but they also gave them a nice sense of continuity. The actions of each movie have a clear impact in the events of the following installement and even some of the characters reappear, which makes this phase seem like a "proper series".…